Legitymacja emeryta

i

Autor: Shutterstock, materiały prasowe

Warto to mieć

Legitymacja emeryta-rencisty w mObywatelu. Jak aktywować legitymację emeryta-rencisty?

2024-06-23 17:57

Od 1 stycznia 2023 r. legitymacje emeryta-rencisty ZUS dostępna jest w formie elektronicznej, którą możemy zainstalować na swoim telefonie w aplikacji mObywatel. Wystarczy wybrać opcję „Dodaj dokument” i z wyświetlonej listy wskazać „Legitymacja emeryta-rencisty”. mLegitymacja działa tak, jak tradycyjny dokument. Pokazując ją na ekranie smartfona osoba potwierdzi, że jest emerytem lub rencistą i może skorzystać z ulg oraz uprawnień, które jej przysługują np. zniżek na bilety.

Dodawanie legitymacji emeryta-rencisty do mObywatel

ZUS przypomina, że legitymacja w formie plastikowej nie traci ważności. Będzie ważna przez okres, na jaki została wydana. Emerytom i rencistom, którzy mają już legitymację w formie plastikowej karty identyfikacyjnej, ZUS wyda automatycznie legitymację w wersji elektronicznej.

Tak zainstalujesz "krok po kroku" legitymację emeryta-rencisty na swoim telefonie:

  • Pobierz aplikację mObywatel ze sklepu App Store lub Google Play, w zależności od systemu operacyjnego, jaki oferuje Twój smartfon. Jeśli korzystasz z urządzenia z systemem iOS (logo z jabłuszkiem), wybierz App Store, jeśli posiadasz telefon z systemem Android (logo z robocikiem), wybierz Google Play.
  • Po zainstalowaniu aplikacji uruchom ją. Ikona mObywatel powinna znajdować się na pulpicie Twojego telefonu lub w menu z aplikacjami.
  • Zaakceptuj regulamin i politykę prywatności, zaznaczając odpowiedni przełącznik i wybierając przycisk "Dalej".
  • Kolejnym krokiem jest nadanie nazwy Twojemu urządzeniu. Jeżeli nie chcesz tworzyć własnej nazwy, po prostu wybierz opcję "Dalej".
  • Ustaw bezpieczne hasło do aplikacji. Musi składać się z minimum 8 znaków i zawierać co najmniej jedną dużą literę, jedną małą literę, jedną cyfrę oraz jeden znak specjalny (np. !, @, #, $, %, ^, *).
  • Wybierz dużą ikonę okręgu z plusem w środku, aby dodać swój pierwszy dokument.
  • Z listy, która wyświetli się na ekranie, wybierz odpowiedni dokument — pierwszym dokumentem powinien być mObywatel (odpowiednik dowodu osobistego), mLegitymacja szkolna lub mLegitymacja studencka.
  • Zapoznaj się z informacjami o usługach i kliknij „Dalej”.
  • Potwierdź swoją tożsamość za pomocą wybranej metody: profil zaufany założony w punkcie potwierdzającym, profil zaufany założony przez bankowość elektroniczną, eDowód z aktywną warstwą elektroniczną (konieczne posiadanie aplikacji eDO App). Możesz też potwierdzić tożsamość korzystając z usług swojego banki. W razie wątpliwości skorzystaj z naszych wskazówek.
  • Gdy dokument zostanie pomyślnie dodany, wskaż, czy chcesz skorzystać z biometrii (jeśli Twój smartfon oferuje identyfikację na podstawie odcisku palca lub analizy twarzy).

Komu przysługuje legitymacja emeryta-rencisty?

Legitymację otrzymuje każda osoba w momencie przejścia na emeryturę lub rentę. Dokument wydawany jest przez ZUS na wniosek, a do jego posiadania uprawnia prawo do otrzymywania:

  • świadczeń emerytalnych,
  • emerytur pomostowych,
  • rent,
  • rent socjalnych,
  • nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych.

Wniosek o tradycyjną legitymację

Osoby, które nabędą prawo do emerytury lub renty po 1 stycznia 2023 r. nie otrzymają od ZUS plastikowej karty, zostanie im wystawiona za to mLegitymacja. Jeśli emeryt lub rencista będzie chciał posługiwać się tradycyjną legitymacją, może złożyć do ZUS wniosek o wydanie karty.

Wniosek można pobrać ze strony ZUS i wydrukować lub wypełnić w formularzu interaktywnym i wydrukować. Papierowy wniosek należy złożyć w rejonowym oddziale ZUS. 

Pieniądze to nie wszystko Sławomir Dudek

QUIZ PRL. Wakacyjne hity PRL. Znasz te letnie przeboje?

Pytanie 1 z 15
Co czeka razem z latem w piosence „Lato, lato, lato czeka”?
QUIZ PRL. Letnie hity PRL. Dokończ słowa
Listen on Spreaker.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze