jak oszczędzać prąd

i

Autor: Getty Images Jest decyzja rządu w sprawie limitu zużycia energii elektrycznej

Energetyka

Limity zużycia energii elektrycznej będą jeszcze większe? Ważne poprawki Sejmu!

2023-07-13 12:15

Projekt, który ma zwiększyć limity zużycia energii elektrycznej w zamrożonej cenie w 2023 roku, przeszedł przez pierwsze czytanie w Sejmie. Nie obyło się jednak bez burzliwych dyskusji. Opozycja złożyła poprawki, które zakładają objęcie projektem spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych.

Pierwsze czytanie projektu o cenach energii elektrycznej

Nowelizacja ustawy zakłada podwyższenie limitów prądu, do tej pory za prąd po niższej cenie płaciliśmy zużywając do 2000 kWh w skali roku, wtedy cena za MWh była taka, jak w ubiegłym roku. Po przekroczeniu, stawka wynosiła maksymalnie 693 zł/MWh. Ponadto osoby niepełnosprawne mogły zwiększyć wnioskiem limit w swoim gospodarstwie domowym do 2600 kWh, a rolnicy i posiadacze Karty Dużej Rodziny do 3000 kWh.

Poprawka zakłada zwiększenie limitu do 3000 kWh dla gospodarstw domowych, oraz do 3600 kWh dla osób niepełnosprawnych i do 4000 kWh dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny. Limity będą obowiązywać do końca 2023 roku.

Kolejną zmianą jest wprowadzenie od 1 października obniżonej ceny maksymalnej prądu dla samorządów, małych i średnich przedsiębiorstw, wrażliwych podmiotów użyteczności publicznej, takich jak szpitale, szkoły, przedszkola, żłobki, noclegownie czy placówki opieki nad osobami niepełnosprawnymi z 785 zł/MWh do 693 zł/MWh. 

Ponadto podmioty zajmujące się wydobyciem, wytwarzaniem, lub obrotem węglem mają zapłacić składkę solidarnościową od nadzwyczajnych zysków uzyskanych w 2022 roku. Nadmiarowymi zyskami mają być te przekraczające 120 proc. średnich dochodów osiąganych przez ostatnie 4 lata. Nadmiarowe dochody będą obciążone składką wysokości 33 proc. a środki będą przeznaczone na sfinansowanie obniżek cen prądu.

Projekt ma kosztować 39 mld 711 mln zł. Koszty okazały się niższe o 6 mld 741 mln zł niższe niż szacowano z początku (46 mld 453 mln zł).

Opozycja zgłasza poprawki do projektu

Marek Suski z PiS jako sprawozdawca komisji podał, że wniosek został skierowany jako pilny i będzie przyjęty jeszcze na tym posiedzeniu. Koalicja Obywatelska argumentowała, że projekt jest "spóźniony" ale zapowiedział głosowanie za ustawą. Jednocześnie opozycja zgłosiła poprawki.

Krzysztof Gadowski z KO poinformował, że klub złożył poprawkę o 6 MW zamrożenia dla posiadaczy pomp ciepła. Z kolei Dariusz Wieczorek z Lewicy poinformował o złożeniu poprawek dotyczących wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych. Mieczysław Kasprzak z Koalicji Polskiej apelował z kolei o "racjonalne postępowanie w sprawie OZE".

Poprawki zgłosiła również Polska 2050, Mirosław Suchoń proponował aby objąć nimi domy wielopokoleniowe gdzie jest więcej rodzin i mają jeden licznik energii. Dodali również, że prywatne spółki produkujące węgiel nie powinny być obejmowane podatkiem po pół roku od zakończenia roku podatkowego. 

Pieniądze to nie wszystko Marcin Ociepa
Sonda
Czy obawiasz się coraz wyższych rachunków za prąd?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze