Bagaż podręczny

i

Autor: Shutterstock

Podróż samolotem

Rewolucja na lotniskach! Znoszą limity dotyczące bagażu

2022-08-11 4:14

Na lotniskach panuje chaos, pasażerów przybywa, za to pracowników jest coraz mniej. To wszystko powoduje, że odprawy się wydłużają i żeby usprawnić cały proces lotniska wpadły na pomysł, aby zrezygnować z limitu płynów w bagażu podręcznym. Według wyliczeń lotniska Heathrow w ten sposób zaoszczędzi się po ok. 2 minuty na pasażera.

Chaos na lotniskach. Pasażerowie nie stosują się do przepisów

Jak stwierdził szef lotniska Heathrow John Holland-Kaye w radiu Leading Britain’s Conversation, długie kolejki na lotniskach to po części winna samych pasażerów. W obawie przed możliwym zaginięciem bagażu rejestrowanego pakują oni znacznie więcej przedmiotów do bagaży podręcznych

Władze lotniska Heathrow dostrzegają problem i widzą jak poważna jest sytuacja. Podają, że aż w 60 proc. kontrolowanych bagażach ochrona znajduje m.in. butelki wody, kosmetyki typu szampon, a nawet płynne kosmetyki do makijażu, które mają większą pojemność niż 100 ml. Takie sytuacji prowadzą do dodatkowej, dogłębnej kontroli, kiedy to pasażer musi przepakować swoje rzeczy lub je zostawić/wyrzucić. Na taką kontrolę trzeba przeznaczyć ok. 2 minut na pasażera. 

Lotniska chcą usprawnić odprawy pasażerów

Lotniska wpadły na pomysł, w jaki sposób można rozwiązać problem przyspieszenia procesu odpraw, które i tak zajmują sporo czasu. Zniesienie limitu płynów w bagażu podręcznym miałoby zapobiec dodatkowym i wnikliwym kontrolom. Niektóre z lotnisk nawet zakupiły już specjalne skanery 3D, dzięki którym szybko przejrzą zawartość toreb/plecaków. Dodatkowo tym sposobem nie będzie konieczności przechowywania płynów w 100 ml buteleczkach. Na razie takie skanery są w posiadaniu irlandzkiego lotniska Shannon oraz lotniska Haneda w Tokio. 

Czy lotniska w Polsce zniosą limity przewożonych płynów?

Pomysł chodź ułatwiłby wiele pasażerom i pracownikom lotniska, to jednak dla Polski może być dość trudny do zrealizowania. Problem tkwi w finansach, a jeden skaner 3D może kosztować nawet 2 mln funtów. Biorąc pod uwagę obecny kryzys, polskie lotniska nieprędko zniosą limity dot. przewożonych płynów.

Sonda
Czy boisz się latać samolotem?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze