Niedawno pisaliśmy o tym, że żołnierze WOT zostaną wyposażeni w karabiny polskiej konstrukcji. Teraz przyszła kolej na darmową amunicję dla uczniów klas mundurowych. We wrześniu ruszy pilotażowy program skierowany do uczniów, którzy będą kształcić się w klasach mundurowych. Program został opracowany przez Ministerstwo Obrony Narodowej i ma być realizowany w klasach ponadgimnazjalnych. Dyrektorzy szkół, w których są tzw. klasy mundurowe, mogli zapoznać się z założeniami, celami i harmonogramem programu w maju.
Docelowo w każdym powiecie ma powstać przynajmniej jedna klasa mundurowa. W 55 klasach mundurowych, które przystąpiły do programu, od września będą realizowane podstawy programowe dla potencjalnych żołnierzy. Obejmą one naukę na temat wojskowości i obronności. Program dla klas mundurowych jest wzorowany na aktualnie obowiązujących w Siłach Zbrojnych RP szkoleniach wojskowych. Podstawy programowe dla klas, które uczestniczą w pilotażowym programie, zostały ujednolicone, podczas kiedy dotychczas bazowały one na autorskich programach i różniły się pod względem poziomu w poszczególnych szkołach.
Pilotażowy program MON będzie realizowany przez dwa lata nauki (dwa semestry w klasie II, jeden semestr w klasie III szkoły ponadgimnazjalnej). W tym czasie mają odbywać się zajęcia o charakterze teoretycznym i praktycznym, m.in. szkolenia poligonowe, które będą miały miejsce przy wsparciu jednostek wojskowych i instytucji podległych MON.
Jedna – dwie godziny lekcyjne w tygodniu zostaną przeznaczone na przedmioty związane ze szkoleniami wojskowymi. Pod koniec nauki dla uczniów klas mundurowych będą organizowane wyjazdy przypominające obozy młodzieżowe – kilkutygodniowe szkolenia poligonowe, na których także nie zabraknie zajęć o tematyce wojskowej i proobronnej. Na zakończenie „zielonych szkół" przewidziano złożenie przysięgi wojskowej, jak również – przeniesienie byłych uczniów do rezerwy. Absolwenci klas mundurowych objętych programem MON będą w pierwszej kolejności przyjmowani do zawodowej służby wojskowej i Wojsk Obrony Terytorialnej. Uzyskają także dodatkowe punkty na egzaminach kwalifikacyjnych do wyższych uczelni wojskowych.
Jak informuje „Rzeczpospolita", jeszcze w tym roku MON przekaże na rzecz klas mundurowych kilkadziesiąt tysięcy sztuk amunicji do karabinków Kałasznikowa. Amunicja jest przeznaczona do ćwiczeń strzeleckich dla młodzieży.
Zobacz też: Święto Wojska Polskiego. Jak Polacy przeprowadzili "Operację Samum"?
Przeczytaj także: Brak generalskich nominacji w Święto Wojska Polskiego - OPINIE EKSPERTÓW
Polecamy: Święto Wojska Polskiego. Z takim wyposażeniem armia nie potrzebuje cudu [GALERIA]
Oprac. na podst. pch24.pl, mon.gov.pl