Majówka w PRL

i

Autor: KRZYSZTOF PAWELA / FORUM Majówka w PRL. Grabarka, 1981

Majówka w PRL-u. Tak ten okres spędzano przed laty [ZDJĘCIA]

2022-05-02 8:31

Majówka w PRL-u. Długi weekend majowy to kilka dni wolnego i okazja na wyjazdy, które odkładałeś na później z powodu braku czasu. Czemu jednak mamy tego dnia wolne? Po raz pierwszy ten dzień był świętowany w 1899 roku przez stowarzyszenie partii i organizacji socjalistycznych zwanych II Międzynarodówką. Było to bardzo ważne święto w PRL.

Majówka w PRL-u

Święto Pracy jest obchodzone od 1886 roku na całym świecie! Jego historia zaczęła się w Chicago, jako upamiętnienie strajku robotników. W 1890 roku świętowano wbrew woli zaborców. W późniejszych latach, przerodziły się w masowe demonstracje, na których dochodziło nawet do starć z carskim wojskiem. W czasach II RP święto również nie było na rękę sanacyjnej władzy. Mimo to do Sejmu w 1919 r. trafił wniosek o "ustanowienie 1 maja jako powszechne w całej Polsce święto pracy, z prawem do dnia wolnego". Prawdziwą karierę zrobiło jednak w bloku wschodnim. Za czasów PRL, 1 maja był jednym z najważniejszych świąt. Majowy dzień był hucznie obchodzony, na ulicach odbywały się liczne obchody i manifestacje. Klasycznym obrazkiem z tamtych czasów są pochody pierwszomajowe, organizowane dla uczczenia międzynarodowego święta klasy robotniczej w Bloku Wschodnim. Na ulice wylegały tłumy, jako że uczestnictwo w części uroczystości było obowiązkowe.

- Tym, co pamiętam z pochodów pierwszomajowych, jest kiełbasa. Specjalnie rzucali ją przed świętem na stragany, żeby zachęcić ludzi do wyjścia z domu i udziału w pochodzie. Była też woda z saturatorów, z sokiem lub bez. Wodę sprzedawcy brali z miejskich hydrantów, wszyscy pili z jednej szklanki, tylko trochę ją przepłukiwano. Wtedy na taką wodę mówiło się gruźliczanka. Organizowano też coś takiego jak wyścig pracy, czyli w pochodach przechodzili przodownicy, którzy wyrabiali trzysta procent normy. Jakoś ich za to nagradzano. Jeśli chodzi o negatywne wspomnienia, to w latach 50-tych i 60-tych straszyli nas, że jak na pochód nie pójdziemy, to pożałujemy. Potem było już luźniej - wspominała w rozmowie z "Super Expressem" pani Ewa z Warszawy.

Majówka 2022 - najlepsze piosenki na weekend majowy

Początkowo komuniści usiłowali nawiązywać do przedwojennej tradycji. Na pierwszych marszach w PRL odbywały się nawet msze. Co ciekawe, w latach 80. własne pochody organizowała Solidarność. Po 1989 roku znaczenie pierwszomajowego święta zmalało, ale wciąż jest obchodzone - również w wielu krajach na świecie.

Sonda
Czy grillowanie na balkonie powinno być dozwolone?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze