Mały ZUS dla przedsiębiorców. Od kiedy firmy zapłacą mniejsze składki

2019-10-18 12:50 oprac. AG
Zakład Ubezpieczeń Społecznych
Autor: Bartosz Krupa/East News Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Rząd szykuje zmiany w składkach dla przedsiębiorców. Roczny koszt wdrożenia zmian w systemie składek szacuje się nawet na 1,5 mld zł. Zmiany mogą obowiązywać od nowego roku.

Rząd szykuje zmiany w przepisach dotyczących składek do ZUS, jakie odprowadzają przedsiębiorcy. Projekt ustawy dotyczący zmian w składkach ZUS został przygotowany Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii. Treść ustawy została opublikowana na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Równocześnie dokumentu skierowano do konsultacji publicznych i opiniowania. Czas na zgłaszanie uwag mija 4 listopada; dla Rady Dialogu Społecznego jest to 21 dni. Rząd zdecydował się na procedowanie ustawy jako przedłożenie rządowe, co oznacza dłuższą ścieżkę legislacyjną. Jeśli wszystko pójdzie Dokument ma wejść w życie 1 stycznia 2020 r.

Start Up Day Super Biznesu [GALERIA]

Jakich zmian mogą spodziewać się osoby prowadzące firmy? Dzięki nowej ustawie około 300 tys. przedsiębiorców będzie mogło oszczędzić miesięcznie kilkaset złotych, a rocznie nawet kilka tysięcy złotych. Na podstawie ustawy średnia roczna oszczędności dla każdego przedsiębiorcy to około 4 tys. zł, czyli około 350 zł miesięcznie. Trzeba zaznaczyć, że zgodnie z nowymi przepisami wciąż istotne będą warunki dostępu do obniżonego ZUS - roczny przychód nie będzie mógł przekroczyć 120 tys. zł, dochód z kolei nie będzie mógł przekroczyć 6 tys. zł miesięcznie.

Składka ZUS dla firm

Najnowsze