Adam Glapiński

i

Autor: Wojciech Olkusnik/East News, Pawel Wodzynski/East News, PIOTR KAMIONKA/REPORTER, shutterstock

Stopy procentowe

Mamy wyniki głosowań RPP. Zobacz, kto chciał podnieść stopy procentowe

2022-11-18 13:40

Jak informuje NBP, podczas ostatniego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej "na stole" leżały dwie propozycje: mocne podwyższenie stóp o 1 proc. i delikatniejsze o 0,50 proc. Przypomnijmy, że ostatecznie do podwyżek podczas październikowego posiedzenia nie doszło, a stopy procentowe pozostały na niezmienionym poziomie 6,75 proc. Jak głosowali członkowie RPP i kto chciał podwyżki o 1 proc.?

Kto w RPP chciał drastycznych podwyżek stóp procentowych?

Wśród nie tylko członków RPP, ale i ekonomistów, pojawią się głosy, że żeby skutecznie zmniejszyć inflację, należałoby podnieść stopy procentowe do poziomu takiego jak inflacja, a więc blisko 18 proc.

I w tym gronie znalazła się Joanna Tyrowicz, która jako jedyna głosowała za podniesiem głównej stopy procentowej, na październikowym posiedzeniu RPP, aż o 1 proc. Pozostali głosowali przeciw.

Dużo więcej rozbieżności było przy propozycji podwyżki stóp 0,50 proc. Tu już trzech członków RPP podniosło rękę "za". Byli to: Joanna Tyrowicz, Przemysław Litwiniuk oraz Ludwik Kotecki. 

W obu przypadkach przewodniczący i szef Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński był przeciwny dalszym podwyżkom. 

Stopy procentowe rosną, a inflacja nie maleje

Rada Polityki Pieniężnej drobnymi kroczkami podnosiła do tej pory stopy procentowe, aż w październiku br., powiedziała stop. Niestety na razie efektów tej polityki nie widać, a inflacja rośnie jak na drożdżach. Szczególnie dokuczliwe są wzrosty cen żywności, mediów, ale również i kredytów. Dlatego też Rada Polityki Pieniężnej stoi przed trudnym dylematem.

Z jednej strony wysokie stopy procentowe miałyby zdusić inflację, a przynajmniej ją wyhamować, a z drugiej strony jeszcze wyższe stopy procentowe byłyby już zabójcze dla przedsiębiorców, a co za tym idzie całej gospodarki.

W równie cięzkiej sytuacji są kredytobiorcy, którym drastycznie skoczyły raty, choć banki nic sobie nie robią z ostatnich braku podwyżek stóp i nadal podwyższają WIBOR 3M i 6M, rekompensując sobie wakacje kredytowe i spadek liczby klientów spowodowany m.in. zaostrzeniem kryteriów udzielania kredytów, rekomendowanym przez Komisję Nadzoru Finansowego. Nie bez znaczenia w odpływie klienteli banków jest drastyczny spadek zdolności kredytowej.

Sonda
Czy stopy procentowe powinny być drastycznie podwyższone, żeby wyhamować inflację?
Pieniądze to nie wszystko. Cezary Kochalski

Złe wiadomości dla kredytobiorców. Raty i tak pójdą w górę?

Posłuchaj rozmowy. Znany ekonomista ostrzega!

Listen to "Raty kredytów i tak będą wyższe - ekonomista Bogusław Grabowski ostrzega. EXPRESS BIEDRZYCKIEJ" on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze