Rynek nieruchomości

Mapa cen mieszkań w Polsce. Gdzie jest najdrożej?

2022-11-29 21:04

Z analizy serwisów Morizon.pl i Gratka.pl wynika, że wśród 30 najbardziej zaludnionych polskich miast, najdroższe są mieszkania z rynku wtórnego w Warszawie. 13 332 zł - tyle wynosi mediana cen za metr kwadratowy w trzecim kwartale 2022 roku. Na drugim miejscu uplasował się Kraków. Podium zamyka Gdańsk.

Ceny mieszkań w Polsce. Gdzie jest najdrożej?

Zgodnie z danymi opublikowanymi wspólnie przez portale Morizon i Gratka Warszawa, Kraków i Gdańsk tworzą podium w kwestii najdroższych mieszkań w Polsce. Tuż za podium - na czwartym miejscu - uplasowała się Gdynia.

"Lokalizacja ta cieszy się dużym zainteresowaniem klientów poszukujących lokali zarówno na własne potrzeby, jak i inwestorów. Przekłada się to wprost na ceny oferowanych na sprzedaż mieszkań, których mediana w trzecim kwartale br. wyniosła 10852 zł/m2 i była wyższa niż w plasującym się do niedawna wyżej Wrocławiu czy Poznaniu 10197 zł/m2 i 8976 zł/m2 - miasta te zajmują 5. i 6. miejsce" - wynika z informacji prasowej cytowanej przez portal money.pl.

Pierwszą dziesiątkę domykają Rzeszów (8392 zł/m2), Lublin (8293 zł/m2) i Białystok (8283 zł/m2). Cena mieszkań w tych miastach jest o około 38 proc. niższa niż w Warszawie. Na ostatnim, dziesiątym miejscu znalazł się Szczecin z medianą cen na rynku wtórnym -  7983 zł/m2.

Dysproporcje w cenach mieszkań są zauważalne

"Proporcjonalnie znacznie większe różnice w cenach występują między miastami z trzeciej dziesiątki zestawienia. O ile w zajmującym 21. miejsce w rankingu Radomiu mediana cen ofertowych wynosiła 6212 zł/m2, o tyle w najmniejszym z czołowej 30-tki polskich miast - Bytomiu była ona aż o 35 proc. niższa - wynosiła 4034 zł/m2. W porównaniu z 10. pod względem wysokości cen Szczecinem bytomska stawka jest niższa o blisko połowę (49,5 proc.), a w porównaniu z Warszawą różnica w cenie (medianie) metra kwadratowego wynosi prawie 9300 zł, czyli jest aż o blisko 70 proc. niższa" - wynika z raportu cytowanego przez portal money.pl.

Po najtańsze mieszkania do Łodzi. A co z Sopotem?

Na 17 miejscu rankingu znalazła się Łódź. Cena za metr kwadratowy w tym mieście wynosi 6923 zł - aż o 6399 zł mniej niż w Warszawie. Eksperci zwracają również uwagę na fakt, że w zestawieniu zabrakło Sopotu - a to właśnie tam mediana cen była najwyższa ze wszystkich.

"W trzecim kwartale br. mediana stawek ofertowych w Sopocie wynosiła 17205 zł/m2, co oznacza, że była o 29 proc. wyższa od mediany warszawskiej i przeszło cztery razy (o 326,5 proc.) wyższa od mediany cen w Bytomiu" - informuje w raporcie portal Morizon.pl.

Sonda
Czy stać Cię na zakup mieszkania lub chociaż na kredyt na mieszkanie?
Pieniądze to nie wszystko. Witold Orłowski
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze