Kongres 590 - Marek Dietl

i

Autor: ARTUR HOJNY/SUPER EXPRESS Marek Dietl: Płace mogą nie dogonić inflacji

Prezes GPW prognozuje: Płace mogą nie dogonić inflacji. Marek Dietl zapowiada, że czeka nas trudny czas

2022-06-28 8:19

Polska ma szansę ograniczyć inflację poprzez zmniejszenie liczby proponowanych miejsc pracy, ale bez wzrostu bezrobocia. Czekają nas gorsze nastroje konsumentów, płace mogą nie gonić inflacji itp. Jednak na te wszystkie zaburzenia spowodowane przez Putina jest to niska cena - ocenił w "Rzeczpospolitej" Marek Dietl, prezes Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.

Marek Dietl: Czekają nas gorsze nastroje konsumentów

Marek Dietl pytany o to, czy trzeba przygotować się na ciężkie czasy w krajowej gospodarce, Dietl podkreślił, że dzieli światowe gospodarki na trzy grupy - w tym takie, które nie mogą ograniczać inflacji, bo wyszły z pandemii relatywnie słabo (gospodarki azjatyckie, południe Europy).

- Dla tych krajów widzę ciężką perspektywę na najbliższe 1–2 lata. Druga grupa to kraje, które tak rozpędziły ceny, że ograniczenie inflacji nie może się obyć bez wzrostu bezrobocia. W mniejszych krajach strefy euro inflacja dobija do 20 proc. Ewentualne hamowanie może być dużo trudniejsze. Trzecia grupa krajów, do których należy Polska, ma szansę ograniczyć inflację poprzez zmniejszenie liczby proponowanych miejsc pracy, ale bez wzrostu bezrobocia. Czekają nas gorsze nastroje konsumentów, płace mogą nie gonić inflacji itp. Jednak na te wszystkie zaburzenia spowodowane przez Putina jest to niska cena - ocenił.

Polacy nie mają strategii pomnażania pieniędzy. To wyzwanie dla giełdy

Prezes GPW dodał, że choć rośnie odsetek Polaków, którzy mogą oszczędzać (70 proc.), to ciągle lokują oni pieniądze w banku i trochę w obligacjach Skarbu Państwa, bez strategii pomnażania pieniędzy, stwierdził, że to "zmartwienie dla GPW, że nie ma silnej branży zarządzania aktywami".

- Polacy powinni być idealnymi klientami na strategie, na których zarabia się niezależnie od koniunktury rynkowej. Do tej pory pożyczanie papierów było w Polsce bardzo trudne i drogie. Chcemy to zmienić, o ile legislacja pozwoli. Chcemy pomóc branży, żeby mogła zaoferować coś pasującego do naszego kodu kulturowego" - powiedział.

Sonda
Czy inwestujesz w surowce

Marek Dietl zapytany o to, jakie są priorytety GPW na kolejne cztery lata, podkreślił, że doradcy rekomendują cztery priorytety, w tym poszerzanie oferty produktowej na rynku kapitałowym i towarowym, bo jest tam duży potencjał. "Drugi to kwestie debiutów i ich uatrakcyjniania. Wiele rzeczy zautomatyzowaliśmy, ale jest jeszcze potencjał do poprawy procesu pojawiania się nowych firm na rynku" - mówił. Kolejne priorytety, jak zaznaczył, dotyczą produktów danowych i dywersyfikacji. "Po przełomie roku obwieścimy światu naszą strategię" - zapowiedział szef GPW.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze