Marlena Maląg

i

Autor: ADAM GUZ/ KPRM Marlena Maląg

Niedziela bez handlu

Marlena Maląg: niedziela to czas na modlitwę, a nie na spędzanie go w sklepie

2022-08-24 8:06

Zakaz handlu w niedzielę obowiązuje w Polsce od kilku lat. Jednak notorycznie przepisy regulujące zakaz są obchodzone przez sieci handlowe. Próbowano otwierać wielkopowierzchniowe sklepy m.in. pod pretekstem czytelni czy poczty. Coraz częściej pojawiają się głosy, by znieść zakaz handlu w niedzielę, skoro i tak sieci próbują przechytrzyć ustawodawców, a klienci po prostu z tego korzystają. Tymczasem należy spodziewać się nie poluzowania rygoru, ale wręcz przeciwnie jego zaostrzenia. Minister Maląg zapowiedziała spotkanie z przedstawicielami handlu i stwierdziła, że niedziela to czas dla rodziny, czas na modlitwę, a nie na spędzanie go w sklepie.

Zakaz handlu w niedzielę

Chcemy usiąść z przedstawicielami strony społecznej i handlu przy okrągłym stole i porozmawiać o tym, jaka jest idea zamkniętych sklepów w niedzielę - powiedziała we wtorek minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Minister rodziny w telewizji Trwam podkreśliła, że "powinniśmy dążyć do tego, aby w pełni przestrzegać zakazu handlu w niedzielę". "Tak, jak całe to przedsięwzięcie związane z planem otwarcia czytelni w Biedronkach - tutaj skutecznie przeciwdziałaliśmy, aby nie doszło do tego i, przy zaangażowaniu oczywiście Inspekcji Pracy, zostały przeprowadzone kontrole" - dodała.

Szefowa resortu powiedziała, że spotkała się w tej sprawie z przewodniczącym Sekretariatu Krajowego Handlu, Banków i Ubezpieczeń NSZZ "Solidarność" Alfredem Bujarą. "Na roboczo ustaliliśmy, że chcielibyśmy usiąść do okrągłego stołu. Z jednej strony strona społeczna, z drugiej chcielibyśmy zaprosić przedstawicieli branży i porozmawiać o tym, jaka jest idea zamkniętych sklepów w niedzielę. Na zachodzie też sklepy w niedzielę są zamknięte" - wyjaśniła.

Zdaniem minister, niedziela jest najważniejszym dniem w tygodniu. "Ten dzień powinno się spędzać z rodziną. To czas dla rodziny, na modlitwę, a nie na spędzanie go w sklepie. O tym chcielibyśmy porozmawiać przy okrągłym stole" - wyjaśniła. "Będziemy pracować nad tym pomysłem, aby go zoperacjonalizować. Planujemy takie spotkanie na początku przyszłego roku. Trzeba to dobrze przygotować i włączyć Głównego Inspektora Pracy, abyśmy skutecznie realizowali to, co jest zapisane w przepisach prawa. Bo ustawa o handlu w niedzielę, jest ustawą szczelną" - podsumowała Maląg.

Niedziela bez handlu na świecie

Zakaz handlu w niedziele i święta – przepis, stosowany w niektórych krajach, zakazujący otwierania placówek handlowych w niedziele i święta. Obowiązuje m.in. w Niemczech, gdzie nazywany jest Sonntagsruhe. W Polsce od 2018 obowiązuje zakaz handlu w niektóre niedziele, od 2020 zakaz obejmuje prawie wszystkie niedziele

Pieniądze to nie wszystko – Igor Wasilewski
Sonda
Czy zakaz handlu w niedziele powinien zostać zniesiony?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze