Maseczki są wciąż obowiązkowe! Absurdalna luka w prawie

i

Autor: Pixabay Maseczki są wciąż obowiązkowe! Absurdalna luka w prawie

Maseczki są wciąż obowiązkowe! Absurdalna luka w prawie

2022-04-05 14:22

Przepisy przygotowane zostały na tyle niechlujnie, że noszenie maseczek wciąż jest obowiązkowe w niektórych sklepach, centrach handlowych, biurowcach, a nawet... mieszkaniach - podaje portal wiadomoscihandlowe.pl. Od 28 marca rząd zniósł restrykcje epidemiczne. Zmiany objęły izolację domową, kwarantannę oraz obowiązek noszenia maseczek. - Obostrzenia w praktyce przestają istnieć – mówił pod koniec marca minister zdrowia Adam Niedzielski. Czy na pewno?

Według portalu wiadomoscihandlowe.pl mamy do czynienia z poważną luką prawną. Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów nakazuje się "zakrywanie, przy pomocy maseczki, ust i nosa w budynkach, w których jest prowadzona działalność lecznicza, oraz w aptekach". I tu portal wskazuje na słowo "budynek". "Wystarczy aby w jednym z wielu lokali znajdujących się w tym samym budynku prowadzona była działalność lecznicza i już pojawia się obowiązek noszenia maseczek we wszystkich pozostałych lokalach tego samego obiektu, niezależnie od tego, do jakich celów są wykorzystywane" - czytamy.

Portal przytacza komentarz prof. Stanisława Zabłockiego, byłego prezesa Sądu Najwyższego kierującego Izbą Karną, który stwierdził, że w myśl rozporządzenia wszyscy mieszkańcy budynków, w których jest prowadzona działalność lecznicza "powinni nosić maseczki przez cały czas", również wtedy, gdy "jedzą i śpią".

Poradnik Zdrowie: szczepienia przeciwko COVID-19 dla ciężarnych

Znoszenie obostrzeń

Łagodzenie ograniczeń miało związek ze zmniejszeniem się średniej tygodniowej liczby zakażeń. Minister Zdrowia Adam Niedzielski zaznaczył, że znoszenie obostrzeń nie oznacza, że zagrożenie związane z COVID-19 całkowicie znika. - Mimo spadków zakażeń i mimo zniesienia obostrzeń, nadal - jako społeczeństwo - musimy być odpowiedzialni, choćby za siebie i naszych najbliższych - mówił Niedzielski.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało dziś o 1 891 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Ostatniej doby zmarło 50 chorych na Covid-19. Bilans epidemii koronawirusa w Polsce to 5 971 998 zakażonych. Zmarło 115 395 chorych na Covid-19. W ciągu doby wykonano ponad 24,2 tys. testów na koronawirusa.

Sonda
Czy pracodawca powinien weryfikować szczepienia pracowników?
Najnowsze