Załamany mężczyzna, zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: Shutterstock Zwabiła go młoda kobieta. Potem się zaczęło. Białostoczanin przeżył piekło. Zdjęcie ilustracyjne

Gospodarka

Masowo upadają polskie firmy! Wiele z nich nie przetrwa zimy

2022-10-31 8:07

Coraz więcej przedsiębiorców w Polsce jest zmuszona zawiesić lub zlikwidować działalność. Jak pisze "Rzeczpospolita" wiele polskich firm nie przetrwa tego roku i zimy. Kryzys, szoki gospodarcze, inflacja i podwyżki kosztów działalności doprowadziły część przedsiębiorstw na skraj bankructwa.

Polskie firmy masowo upadają

Pandemia, wojna w Ukrainie i inflacja coraz mocniej uderzają w polską gospodarkę. Kolejni przedsiębiorcy po podwyżkach rachunków za gaz i prąd myślą o zamykaniu biznesu - pisze "Rzeczpospolita".

- Rzeczywiście, w ostatnim czasie ponad 200 tys. firm zamknęło bądź zawiesiło działalność – potwierdza, cytowany przez gazetę, Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców.

Dziennik dodaje, że o tym, jak trudna jest sytuacja, świadczą też sygnały z biur rachunkowych. "Biura rozliczają różne branże i jako pierwsze widzą nadciągające kryzysy. To my dostajemy informacje o tym, że przedsiębiorcy rozważają zawieszenie lub zamknięcie swoich działalności. Obecnie widzimy duże zdenerwowanie wśród klientów" – mówi "RZ" Julia Dybkowska, wiceprezes Fundacji Wspierania i Rozwoju Biur Rachunkowych i właścicielka biura rachunkowego Clever Tax.

Pieniądze to nie wszystko Ireneusz Dąbrowski

Zamrożenie cen prądu ratunkiem dla polskich firm. Ale nie wszystkie przetrwają

To, że nastroje wśród klientów nie są najlepsze, w rozmowie z gazetą potwierdza też Beata Boruszkowska, prezes Krajowej Izby Biur Rachunkowych i właścicielka biura rachunkowego BEATA z Brodnicy. "Paniki jeszcze nie ma, ale firmy już się zamykają" - wskazuje.

Jak czytamy w gazecie, na rosnące rachunki za prąd rząd znalazł antidotum. To ustawa wprowadzająca maksymalne ceny energii, także dla sektora małych i średnich przedsiębiorców.

- Gdyby tego nie zrobiono, wiele firm nie przetrzymałoby przyszłego roku. Jednak oczekuję, że rząd wyjmie jeszcze kilka kamieni z worka, który przedsiębiorcy muszą dźwigać na swoich plecach. I wprowadzi np. dobrowolność opłacania osobistych składek na ubezpieczenie społeczne przedsiębiorców wzorem Niemiec – wylicza Abramowicz. 

Sonda
Czy otworzyłbyś firmę w Polsce?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze