Antoni Kolek

i

Autor: ART SERVICE / SUPER EXPRESS, shutterstock

Ekspert wyjaśnia

Mężczyznom opłaca się pracować dłużej, kobietom nie! "Rząd oszukuje emerytki"

2023-03-08 16:29

Na dzień kobiet nie mamy dobrych wieści dla emerytek. Statystycznie emerytury mężczyzn są o 50 proc. wyższe niż kobiet, co oczywiście głównie wynika z wieku emerytalnego. Jak jednak mówi prezes Instytutu Emerytalnego dr Antoni Kolek, w obecnym polskim systemie emerytalnym jest jeszcze jeden problem. Mężczyznom opłaca się pracować nawet rok dłużej, żeby zwiększyć swoją emeryturę, ale kobietom już niekoniecznie, bo rok pracy zapewni tylko nieznaczną podwyżkę.

Kobiety mają nawet 50 proc. niższe emerytury od mężczyzn!

Według danych GUS przeciętna emerytura dla mężczyzn w marcu 2022 roku (najświeższe aktualne dane) wynosiła 3184 zł brutto, a w przypadku kobiet jedynie 2128 zł brutto. Widać więc, że mężczyźni mają dużo wyższe świadczenia. Tłumaczenie z pozoru jest proste - kobiety z reguły pracują w zawodach niżej opłacanych, a do tego pracują o pięć lat krócej, co przekłada się na niższy kapitał w ZUS. Do tego statystycznie żyją dłużej, więc ich kapitał jest dzielony przez większą liczbę lat.

- Kobiety pracują 5 lat krócej, szybciej odchodzą na emerytury. Rząd obniżając wiek emerytalny doprowadził do tej dysproporcji. Najprostszym rozwiązaniem byłoby zrównanie wieku emerytalnego mężczyzn i kobiet. Ale jeśli chcemy dobrze rozwiązać ten problem, musimy na to popatrzeć szerzej - wyjaśnia Antoni Kolek Superbiznesowi.

ZOBACZ TAKŻE: Czy kobiety powinny mieć równy wiek emerytalny z mężczyznami? "To forma dyskryminacji"

Ekspert tłumaczy, że kobiety częściej pracują w zawodach gorzej płatnych, zostając np. nauczycielką, czy pielęgniarką. Mężczyźni częściej lądują w IT, czy służbach mundurowych, gdzie wynagrodzenia są relatywnie wyższe. W tym wypadku trzeba by pracować nad wyrównywaniem szans na rynku pracy.

Mężczyźni dzięki dłuższej pracy będą mieli dużo większą emeryturę. Kobiety niekoniecznie

Antoni Kolek wyjaśnia, że rząd obniżając wiek emerytalny w 2017 roku do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, nie przemyślał rozwiązań systemowych, które zachęcą kobiety do pracy. Takowym mogłoby być np. znaczne zwiększenie świadczenia jeśli kobieta odejdzie na emeryturę w wieku 65 lat.

- Pani prof. Uścińska [prezes ZUS - dop. red.] mówi, że każdy rok pracy dłużej to większe świadczenie, ale w przypadku kobiet, to nie jest prawda. Kobieta, która przejdzie na emeryturę w wieku 60 lat konsumuje tylko niewielką część kapitału zgromadzonego na subkoncie ZUS. W przypadku mężczyzn rok pracy dłużej ma duże znaczenie, a w przypadku kobiet rok pracy dłużej da może 2-3 proc. wyższą emeryturę. Rząd rozregulował cały system emerytalny w 2017 roku i doprowadził do sytuacji absurdalnej, gdy nie opłaca się pracować. A rząd oszukuje emerytki i mówi im, że opłaca się dłużej pracować - mówił prezes Instytutu Emerytalnego.

Paulina Hennig-Kolska Pieniądze to nie wszystko
Sonda
Czy wiek emerytalny kobiet i mężczyzn powinien być zrównany?
Najnowsze