Magdalena Rzeczkowska

i

Autor: Piotr Grzybowski/Super Express Minister finansów zachęca do zakupu obligacji skarbowych

Minister Finansów o wakacjach kredytowych

Minister Finansów apeluje o rozsądne korzystanie z wakacji kredytowych

2022-07-20 8:06

Minister Finansów Magdalena Rzeczkowska w rozmowie z "Dziennikiem Gazeta Prawna" zaapelowała o rozważne korzystanie z wakacji kredytowych. Jak stwierdziła, każdy musi sam zdecydować czy sytuacja, w której się znalazł wymaga skorzystania z urlopu od rat, czy też może dalej spłacać zobowiązania w comiesięcznych terminach.

Minister Finansów Magdalena Rzeczkowska o wakacjach kredytowych

Szefowa resortu finansów pytana przed dziennik czy spodziewa się, że z wakacji kredytowych skorzystają wszyscy uprawnieni wskazała, że według szacunków grupa kredytobiorców uprawnionych do skorzystania z wakacji kredytowych to ok. 2 mln osób. "Każda z nich może więc sięgnąć po tę możliwość. Ale ja zachęcam do tego, by decyzję podejmować rozważnie. Pamiętajmy o tym, że to tylko urlop od rat" - podkreśliła Rzeczkowska.

Zwróciła uwagę, że sam kredyt w pełnej kwocie, zaciągnięty na określonych warunkach – zazwyczaj ze zmiennym oprocentowaniem – trzeba będzie spłacić, tylko później. Jak zaznaczyła, jeśli złożymy wniosek, to raty kapitałowej i odsetkowej w danym miesiącu nie zapłacimy, ale sam okres kredytowania się wydłuża.

Rewolucja podatkowa. Wiceminister finansów Artur Soboń ujawnia szczegóły | Super Biznes

Rząd kontra NBP. Minister finansów tłumaczy decyzję o wprowadzeniu wakacji kredytowych

"Każdy musi zdecydować, czy rzeczywiście sytuacja, w której się znalazł – czyli zdecydowany wzrost raty w stosunku do osiąganych dochodów – wymaga skorzystania z wakacji kredytowych, czy może raczej dalszego spłacania tego zobowiązania. Nie wiadomo przecież, jak dalej potoczą się losy kredytu, często zaciągniętego na wiele lat" - powiedziała minister.

Rzeczkowska na stwierdzenie gazety, że NBP, opiniując projekt ustawy o wakacjach kredytowych, ocenił, że „wprowadzenie bezwarunkowych wakacji kredytowych może utrudnić dążenie do trwałego obniżenia inflacji" wskazała, że z jednej strony "rzeczywiście polityki fiskalna i monetarna rządu oraz NBP powinny być do siebie zbliżone, ale z drugiej strony rząd, musi brać pod uwagę stan gospodarki, podtrzymywać jej wzrost, a także bezpieczeństwo obywateli". "To oznacza, że koszt wysokiej inflacji rząd częściowo bierze na siebie" - zaznaczyła.

Rząd naciska na banki

Minister pytana, czy próba dokręcania przez rząd śruby bankom, by zaczęły oferować lepsze oprocentowanie depozytów i zmuszanie ich poprzez wakacje kredytowe do tworzenia rezerw nie są działaniami wzajemnie się wykluczającymi odpowiedziała: "Musimy patrzeć na potrzebę solidarności w tym trudnym czasie. Sektor bankowy jest jednym z takich, które powinny brać to pod uwagę". W jej ocenie, sytuacja "nie jest taka zła, bo oprocentowania depozytów zaczęły rosnąć".

Odnosząc się do zapowiadanego przez premiera Mateusza Morawieckiego mechanizmu dzielenia się nadmiernymi zyskami spółek z obywatelami, szefowa MF wskazała: "To jedna z możliwości, które są obecnie analizowane".

Sonda
Czy skorzystasz z wakacji kredytowych?

Minister finansów o inflacji

Pytana przez gazetę, czy wierzy w scenariusz, że szczyt inflacji mamy w wakacje odpowiedziała: "Na razie w naszych prognozach (...) trzymamy się tego, że szczyt inflacji przypada w wakacje i miejmy nadzieję, że tak rzeczywiście będzie".

"Podejmując decyzję w sprawie polityki gospodarczej, z jednej strony bierzemy pod uwagę wysoką inflację, z drugiej nie możemy zostawić ludzi z problemem braku energii i ciepła na zimę. Gdybyśmy (...) chcieli tę inflację zdusić, to tak naprawdę zafundowalibyśmy obywatelom i gospodarce twarde, a nie miękkie lądowanie" - dodała Rzeczkowska

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze