drożyzna, inflacja, pieniądze

i

Autor: Shutterstock wakacje kredytowe 2022

Wakacje kredytowe 2022

Minister Rzeczkowska: wnioski o wakacje kredytowe można składać od 29 lipca

2022-07-19 22:12

Wnioski o wakacje kredytowe można składać już od dnia wejścia w życie przepisów, czyli od 29 lipca 2022 roku- powiedziała we wtorek minister finansów Magdalena Rzeczkowska. Z zawieszenia spłaty w sumie 8 rat mogą skorzystać wszyscy, którzy zaciągnęli kredyt w złotych na cele mieszkaniowe.

Minister finansów Magdalena Rzeczkowska w wywiadzie dla TVP Info powiedziała, że wnioski o wakacje kredytowe można składać od dnia wejścia w życie ustawy o wsparciu kredytobiorców, czyli od 29 lipca br. Rzeczkowska przypomniała, że zawieszenia spłaty w sumie 8 rat mogą skorzystać wszyscy, którzy zaciągnęli kredyt w złotych na cele mieszkaniowe.

Wakacje kredytowe - zasady

Zgodnie z ustawą ws. wsparcia kredytobiorców, wakacje pozwolą na odroczenie spłaty kredytu hipotecznego udzielonego w polskiej walucie łącznie przez 8 miesięcy: po 2 miesiące w trzecim i czwartym kwartale tego roku i po 1 miesiącu w każdym z czterech kwartałów przyszłego roku. Okres kredytowania wydłuży się o liczbę miesięcy, kiedy skorzystało się z zawieszenia spłaty kredytu. Zawieszenie spłaty dotyczy zarówno części kapitałowej, jak i odsetkowej kredytu. Jedyne opłaty, jakie mogą się w tym czasie pojawić, to opłaty ubezpieczeniowe.

-"Z wakacji kredytowych korzystamy z mocy prawa. Bank ma jedynie poinformować nas o tym, że przyjęła do wiadomości (wniosek - PAP) i te wakacje realizuje. Na informację zwrotną ma 20 dni" - powiedziała Rzeczkowska.

Pytana, ilu kredytobiorców może z tej formy wsparcia korzystać, wskazała, że dane na ten temat będą w październiku, po pierwszych miesiącach funkcjonowania przepisów. Według minister wakacje kredytowe na pewno będą pomocne dla osób, którym raty znacząco wzrosły. Dodała jednak, że "zalecałaby rozwagę". "To jest decyzja każdej osoby, każdej rodziny, która musi rozważyć jak gospodarować zobowiązaniami, na ile dłużej chce z kredytem pozostać, czy może warto te raty spłacić" - oceniła.

Minister finansów ujawnia: "W 2023 roku inflacja powinna być wyraźnie niższa"

Pieniądze z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców

Szefowa resortu finansów przypomniała też, że oprócz wakacji kredytowych osoby, które np. straciły prace lub ci, których rata kredytu, stanowi znaczącą część dochodów mogą też ubiegać się o pomoc z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Przypomniała, że wsparcie z Funduszu może wynieść do 2 tys. zł miesięcznie. Dodała, że zwrot wsparcia rozpoczyna się po dwóch latach od wypłaty ostatniej raty pomocy. "W przypadku spłaty stu rat bez opóźnienia, pozostałą część przyznanego wsparcia/pożyczki umarza się" - wskazała.

Sonda
Czy skorzystasz z wakacji kredytowych?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze