Dodatek węglowy - jakie trzeba spełnić warunki?
Dodatek będzie przysługiwał gospodarstwom domowym, dla których głównym źródłem ogrzewania jest m.in. kocioł na paliwo stałe, kominek, koza lub ogrzewacz powietrza. Warunkiem otrzymania dodatku będzie zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Trzeba się śpieszyć, bo wniosek o dodatek węglowy należy złożyć do 30 listopada tego roku. Gmina ma maksymalnie miesiąc na wypłatę przyznanego dodatku.
Co ważne, dodatek węglowy będzie wyłączony spod egzekucji i zwolniony z podatku dochodowego od osób fizycznych. Nie trzeba go będzie także uwzględniać przy obliczaniu wysokości osiągniętego dochodu w deklaracji podatkowej.
Polecany artykuł:
Import węgla - ile ton surowca trafiło do polskich portów?
Zapowiadane przez rząd dopłaty 3 tys. złotych do zakupu węgla mają zastąpić pomysł wprowadzenia maksymalnej ceny za jedną tonę węgla sprzedawanego gospodarstwom domowym w kwocie 996,60 zł. Takie rozwiązanie zmuszało firmy sprzedające czarny surowiec do dopłacania 1-1,5 tys. zł do każdej sprzedanej tony węgla.
Szefowa MKiŚ poinformowała, że do polskich portów trafiło do tej pory ponad 3 mln ton węgla. Płynie on do kraju m.in. z Kolumbii, Tanzanii, USA, RPA, Australii i Indonezji. Dodała, że spółki Skarbu Państwa mają zakontraktowane ponad 7 mln ton węgla. Zwróciła uwagę, że jednocześnie import prowadzą prywatne firmy.