drożyzna, inflacja, pieniądze

i

Autor: Shutterstock drożyzna, inflacja, pieniądze

Wakacje kredytowe 2022

Banki żerują na Polakach. Teraz ma to się zmienić. Kredytobiorcy zyskają 500 zł miesięcznie?

2022-07-19 15:20

Wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł, w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" poinformował, że będzie w Sejmie przekonywał posłów do rozszerzenia regulacji na kredyty zaciągnięte przed wejściem w życie ustawy, w rozsądnym "przedinflacyjnym" zakresie.

Projekt nowelizacji prawa bankowego

W tym tygodniu Sejm rozpocznie prace nad projektem nowelizacji prawa bankowego, przygotowanym przez resort sprawiedliwości. Jego celem jest wdrożenie zmian wprowadzających "elementarną przyzwoitość" w zakresie traktowania kredytobiorcy - powiedział w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł.

Niezasadne opłaty i brak ochrony kredytobiorców

Jego zdaniem największy problem stanowi to, że banki pobierają dodatkową i wygórowaną opłatę podczas oczekiwania na wpis hipoteki zabezpieczającej zakup mieszkania lub innej nieruchomości. Jego oburzenie podbija fakt, że "99 proc. wniosków o wpis hipoteki jest uwzględnianych, udzielenie kredytu poprzedza analiza zdolności kredytowej, a wypłata pieniędzy nie nastąpi przed złożeniem wniosku o wpis zabezpieczenia do księgi wieczystej". W rozmowie z "DGP" podkreślił, że ochroną objęty jest wyłącznie bank, natomiast wszystkie koszty spoczywają na barkach kredytobiorców.

Iwona Duda, PKO BP, Pieniądze to nie wszystko

Brak ubezpieczenia i bankowe opłaty "za czekanie"

Marcin Warchoł zwrócił również uwagę na brak ubezpieczenia pomostowego oraz kwestię podwyższania marży przez banki. Stwierdził, że robią to w sposób nieracjonalny i całkowicie dowolny. Podkreślił, że nawet na prośbę Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) banki nie były w stanie wyjaśnić wysokości marży oraz braku spójności między poszczególnymi kredytodawcami.

"W przypadku naliczenia przez bank dodatkowego kosztu kredytu „za czekanie”, po dokonaniu wpisu zabezpieczenia do księgi wieczystej, bank zwróci kredytobiorcy zabrane pieniądze lub zaliczy na poczet jego zobowiązania kredytowego. Nie ingerujemy w treść samych umów banków z konsumentami, ale zapewniamy im adekwatną ochronę" - powiedział podczas rozmowy z "Dziennikiem Gazetą Prawną". 

Kogo będą dotyczyły nowe przepisy?

Zapytany o to, kogo będą dotyczyły nowe regulacje poinformował, że obejmą one osoby, które zaciągną kredyt po wejściu ustawy w życie. Podkreślił jednak, że będzie starał się przekonać posłów do rozszerzenia regulacji, by objęły one kredyty zaciągnięte przed wejściem w życie ustawy. Zaznaczył, że będzie to trudne.

Nawet 500 złotych oszczędności miesięcznie

W rozmowie z "DGP" wiceminister sprawiedliwości poinformował, że według wyliczeń, dzięki nowym przepisom kredytobiorcy będą mogli zaoszczędzić nawet 500 złotych miesięcznie. Zapytany o to, kiedy regulacja wejdzie w życie wyraził nadzieję, że "jak najszybciej".

"Mam nadzieję, że Sejm niezwłocznie ją przyjmie. Ustawa powinna wejść w życie zgodnie z projektem w terminie 30 dni od jej ogłoszenia" - dodał. W kwestii planów dotyczących kredytobiorców hipotecznych (wakacji kredytowych oraz utrzymywania się wysokich stóp procentowych) zapewnił, że temat jest w stałym zainteresowaniu resortu sprawiedliwości. "Zostawmy pewne pole działania również innym resortom" - dodał.

Sonda
Czy skorzystasz z wakacji kredytowych?
Listen to "O sytuacji kredytobiorców (złotówkowych i walutowych) w kryzysowych czasach" on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze