Mniej zapłacimy za prąd, gaz i paliwo! Premier Morawiecki podał szczegóły

2021-12-14 12:51
Premier Mateusz Morawiecki konferencja
Autor: Krystian Maj/KPRM

Premier Mateusz Morawiecki przedstawił nowe i dodatkowe założenia tzw. Tarczy Antyinflacyjnej, czyli pakietu obniżek podatkowych. Obniżone mają być podatki VAT oraz stawki akcyzy na prąd, gaz, a także paliwo. Dodatkowo szef rządu ogłosił, że rząd zwrócił się do Komisji Europejskiej z wnioskiem o zmniejszenie VAT na paliwa - poinformował we wtorek premier Mateusz Morawiecki.

Niższy VAT na paliwo

"Już dzisiaj wysyłamy kolejne pismo do Unii Europejskiej, do Komisji Europejskiej z wnioskiem o zgodę na zmniejszenie podatku VAT na paliwa" - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej. Sejm znowelizował niedawno ustawę o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw. Przewiduje ona m.in. obniżkę do minimum, na które pozwalają regulacje unijne, stawek akcyzy na paliwa w okresie od 20 do 31 grudnia br. i od 1 stycznia do 31 maja 2022 r. Według uzasadnienia ustawy po obniżce grudniowej olej napędowy może być tańszy o 8 gr na litrze (a po uwzględnieniu VAT – o 10 gr), a od 1 stycznia do 31 maja – o 5 gr na litrze (o 6 gr z VAT). Benzyna w grudniu może potanieć o 14 gr/l (z VAT o 17 gr), a od stycznia – o 11 gr/l (z VAT o 18 gr na litrze).

Przeczytaj: Polski Ład: Co zyskamy na reformach? Oto konkretne przykłady

Rząd wprowadza Tarczę Antyinflacyjną. Ile Polacy zaoszczędzą?

Inflacja w Polsce i w Europie

"Robimy wszystko, co się tylko da, co w naszej mocy, aby złagodzić ten ból inflacji, żeby zmniejszyć te koszty dla polskich rodzin" - powiedział premier na wtorkowej konferencji prasowej. Szef rządu przyznał, że nie po raz pierwszy zmagamy się z inflacją w Polsce, dodając, że "ona jest najwyższa w historii całej strefy euro na przykład, najwyższa od 30, od 40 lat w wielu krajach zachodniej Europy".

"Ale dziś mamy sytuację wyjątkową. Mamy kryzys gospodarczy po pandemii, kryzys związany z epidemią, kryzys energetyczny, sprawy związane z bezpieczeństwem, ale jednak chcemy nad polskimi rodzinami roztoczyć ten parasol antyinflacyjny, żeby w sposób łagodniejszy, przez te najbliższe parę kwartałów, można było przejść" - powiedział Morawiecki.

Sprawdź to: Nowy Ład uderza w przedsiębiorców i...rząd. Miał być ład, a rozpętała się burza

Jak podkreślił, "wprowadzamy tę tarczę antyinflacyjną właśnie dlatego, że choć inflacja dotyka wszystkich, to też dotyka nie wszystkich w jednakowy sposób, w jednakowym stopniu". Premier zapowiedział, że tarcza antyinflacyjna będzie rozwijana wraz z kolejnymi potrzebami. "Nie chowamy głowę w piasek" - powiedział szef rządu.

Sonda
Czy tarcza antyinflacyjna faktycznie obniży ceny?

Tarcza antyinflacyjna składa się z: obniżki cen paliw silnikowych - akcyza na poziomie minimum unijnego oraz 0 proc. podatku od sprzedaży detalicznej paliw; obniżki cen gazu (styczeń-marzec) - niższy VAT (8 proc. zamiast 23 proc.); zero proc. akcyzy na energię elektryczną dla gospodarstw domowych; obniżki cen energii elektrycznej (styczeń-marzec) - niższy VAT (5 proc. zamiast 23 proc.); obniżenia kosztów energii elektrycznej i podstawowych produktów spożywczych poprzez dodatek "tarczowy" (od 400 zł do 1150 zł na rok, w zależności od dochodu gospodarstwa domowego).

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze