Morawiecki

i

Autor: Marek Kudelski/Super Express; Shutterstock

Sprawdź umowę kredytową!

Morawiecki namieszał w kredytach. Wielka reforma wraca na start

2024-06-26 4:00

W 2022 r. rząd Morawieckiego zapowiedział zmianę wskaźników referencyjnych wg. których obliczane jest oprocentowanie kredytów. WIBOR miał zamienić się na WIRON, w między czasie część banków już oferowała takie kredyty. Miało być taniej i korzystniej dla kredytobiorców, ale wygląda na to, że zmiana nie wypali. Na szczęście kredytobiorcy, którzy już mają kredyty w oparciu o WIRON są zabezpieczeni. Jak?

Niewypał Morawieckiego. Nie będzie zamiany WIBOR na WIRON? 

Od tego roku miał obowiązywać nowy wskaźnik WIRON, który w założeniu miał być mniej uzależniony od decyzji o stopach procentowych podejmowanych przez RPP. Pomysł powstał w trakcie cyklu podwyżek. Wygląda na to, że pomysł upadnie, a stary WIBOR pozostanie z nami na dłużej. Według opinii ekspertów WIRON nie jest do końca tak dobry jakby się wydawało. 

"Rynek krytycznie ocenił podwyższoną zmienność, pojawiają się błędy w kwotowaniach i większe oderwanie od stopy referencyjnej NBP, o czym mówił Tadeusz Białek prezes Związku Banków Polskich, w rozmowie z Super Biznesem, podczas tegorocznego Europejskiego Kongresu w Katowicach (nasz wywiad w załączonym materiale wideo).

Jak dodał, "WIBOR może być potencjalnie zastąpiony innym wskaźnikiem niż WIRON, analizie pod tym kątem zostaną poddane co najmniej dwa inne wskaźniki, ale żadne decyzje nie są przesądzone" - stwierdził Białek w rozmowie z Super Biznesem podczas EKG w Katowicach.

Pytany przez Super Biznes, co w takim razie już z umowami, które zawarto w oparciu o WIRON i czy kredyty podrożeją, Białek z ZBP uspokaja, że każdy kredytobiorca ma w umowie zawarta tzw. "klauzulę awaryjną". Zapisy te wskazują procedurę postepowania w przypadku gdy administrator wskaźnika referencyjnego, od którego bank uzależnia oprocentowanie kredytu zaprzestanie być publikowany. 

Eksperci radzą, aby zapytać w banku albo sprawdzić naszą umowę pod kątem zmian wskaźnika i konsekwencji z tego tytułu. Białek uspokaja, że w prawidłowo skonstruowanej umowie, kredytobiorca nie powinien w ogóle odczuć zmian zwłaszcza finansowych. 

Rata mogła spaść o kilkaset złotych

Wysokość raty, a wskaźniki:

  • Rata z WIBOREM (oprocentowanie 9,5%) – 3 494zł
  • Rata z WIRONEM (oprocentowanie 8,07%) – 3 105zł

Zgodnie z powyższym, zamieniając WIBOR na WIRON, rata kredytu spada nam o 389zł.

Jak wyliczyli eksperci kredytowi Lendi dla Super Biznesu, przy powyższych założeniach, zostając przy kredycie opartym o WIBOR, koszt odsetkowy kredytu wyniesie 648 000 zł. Natomiast zamieniając w swojej umowie kredytowej obecny wskaźnik referencyjny na WIRON, koszt ten wyniesie już 531 000 zł. Powyższy przykład wskazuje, że „zaoszczędzamy” niecałe 120 000zł przechodząc na WIBOR- wyliczają doradcy kredytowi.

Według nieoficjalnych informacji Business Inisder, "jeszcze tydzień potrwają konsultacje publiczne w tej sprawie, a ogłoszenie decyzji ma nastąpić w pierwszych tygodniach drugiego półrocza, być może jeszcze w lipcu" - informuje portal.

EKG 2024 Tadeusz Białek

QUIZ PRL. Wakacyjne hity PRL. Znasz te letnie przeboje?

Pytanie 1 z 15
Co czeka razem z latem w piosence „Lato, lato, lato czeka”?
QUIZ PRL. Letnie hity PRL. Dokończ słowa

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze