Mateusz Morawiecki, Monachium

i

Autor: KPRM

Morawiecki w Monachium: UE musi wydawać więcej na obronność

2018-02-17 13:06

W sobotę, 17 lutego premier Mateusz Morawiecki podczas Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium uczestniczył w panelu dotyczącym przyszłości Europy. W swoim wystąpieniu podkreślił, że „silniejsza Europa oznacza Europę z lepszym sektorem obronnym, z lepszą współpracą w tym sektorze i z większą ochroną granic".

– Wszystkie państwa muszą ze sobą współpracować w harmonii, jeśli rzeczywiście chcemy być lepsi, w szczególności w naszym ogólnym systemie obrony, ale też w systemie ochrony granic – powiedział szef polskiego rządu.
Jak dodał, to właśnie ochrona granic powinna być jednym z priorytetów Europy, aby iść na przód.

Sprawdź także: Morawiecki po spotkaniu z Merkel: Polska i Niemcy mogą być lokomotywą wzrostu w UE [GALERIA]

Mocne słowa o Rosji i Putinie

W swoim wystąpieniu Morawiecki odniósł się także do monachijskiej konferencji bezpieczeństwa sprzed 11 lat, kiedy prezydent Rosji Władimir Putin – jak powiedział szef polskiego rządu – zazcaczył w swoim przemówieniu nową erę stosunków między jego krajem a Europą. – I rzeczywiście zrobił tak jak zapowiedział, bo rok później widzieliśmy atak na Gruzję, a kilka lat później widzieliśmy, że zaatakował Ukrainę – powiedział premier Polski.
Jak dodał: „Powinniśmy o tym pamiętać, kiedy mówimy o bezpieczeństwie w Europie, ponieważ kwestia rosyjska nie jest już tylko i wyłącznie kwestią Europy Środkowo-Wschodniej, to jest już zagadnienie dla całego Sojuszu Północnoatlantyckiego i dla całej UE".

Czytaj też: Wywiad z Mateuszem Morawieckim [WIDEO]

Mateusz Morawiecki zwrócił uwagę także na konieczność zwiększenia wydatków na obronność w Unii Eurpejskiej. Jak podkreślił, trudno rozmawiać o wspólnej polityce bezpieczeństwa i obrony UE, gdy "większość krajów UE nie spełnia wymogu 2 proc. PKB wydawanych na obronę".

Niemilitarne zagrożenia

Premier podkreślił, że czasami musimy walczyć np. z Państwem Islamskim, czy też w Syrii, ale musimy też nieść pomoc w tych krajach, po aby dać im nadzieję i perspektywy rozwoju mając na myśli jeszcze Afrykę Północną i Bliski Wschód.

Szef rządu stwierdził, że jeżeli mówimy o bezpieczeństwie to musimy pamiętać o zwalczaniu ubóstwa i biedy, zmian klimatycznych, a także musimy też walczyć z wykluczeniem społecznym.

Zobacz rówież: Mateusz Morawiecki. Co do tej pory zrobił człowiek nr 1 w gospodarce?

Mateusz Morawiecki mówił o konieczności podjęcia działaniach, w przypadku wystąpienia nowego otoczenia, jakim jest wojna hybrydowa. „Wspólna obrona wymaga wspólnej strategii i wspólnej odpowiedzialności, która musi być wykonalna na poziomie narodowym” – powiedział premier. Jak mówił, „musimy mieć prawdziwe strategie i plany, ale też rzeczywiste siły, które są przygotowane do wojny konwencjonalnej, ale też hybrydowej”.

Unia Europejska strażnikiem cyberbezpieczeństwa

Prezes Rady Ministrów wyjaśniał, że dla Unii Europejskiej ważne powinny być kwestie związane z cyberbezpieczeństwem. "Uważamy, że Unia Europejska powinna być strażnikiem cyberbezpieczeństwa, po to, aby chronić firmy europejskie przed atakami zagranicznymi, ale również, aby chronić europejskie społeczeństwo przeciw atakom z zewnątrz" – mówił premier.

Zdaniem Mateusza Morawieckiego chodzi o pewną wspólną, jednolitą odpowiedź na zagrożenia, jakie niesie za sobą dezinformacja. Dlatego też, jak wyjaśniał premier, "potrzebujemy również wspólnej strategii w zakresie ochrony granic, w szczególności granic zewnętrznych Unii Europejskiej". Dodał, że musimy znaleźć wspólną odpowiedź w kontekście migracji, ponieważ nie wystarczy tylko i wyłącznie, by kraje implementowały własne strategie. Szef rządu podkreślił, że trzeba mieć na uwadze, iż Rosja zdecydowanie dominuje w obszarze wojny informacyjnej.

Premier na zakończenie stwierdził, że "przede wszystkim potrzebujemy silniejszej, bardziej opartej na solidarności, jednolitej polityki między NATO a Unią Europejską, po to, aby skupić się na tych wszystkich wyzwaniach, które są wokół nas, czyli zmianach klimatycznych, wyzwaniach związanych z kryzysem migracyjnym i wojną hybrydową".

 

Źródło: KPRM, Twitter

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze