Morawiecki

i

Autor: PAP/Radek Pietruszka

Atom w Polsce

Morawiecki w TVP zdradził plany dotyczące elektrowni atomowych. "W planach rządu jest budowa sześciu reaktorów"

2022-10-30 22:49

Elektrownie atomowe będą pomagały uniezależnić nas od kaprysów rynkowych, giełdowych i pogodowych – powiedział w niedzielę wieczorem, 30 października premier Mateusz Morawiecki w programie "Strefa starcia" na antenie TVP Info. Zapowiedział też, że w planach rządu jest budowa sześciu reaktorów w trzech elektrowniach atomowych.

Premier Morawiecki: W Polsce będzie sześć reaktorów jądrowych

Premier przybliżył zapadające w ostatnich dniach decyzje o budowie pierwszej polskiej elektrowni atomowej. Partnerem w jej budowie ma być amerykański koncern energetyczny Westinghouse. Szef rządu powiedział, że celem tych działań jest zapewnienie Polsce niezależności energetycznej. "Elektrownie atomowe będą pomagały nas uniezależnić od kaprysów rynkowych, giełdowych i pogodowych" – podkreślił. Zapowiedział, że w planach rządu jest budowa sześciu reaktorów w trzech elektrowniach atomowych. Dodał, że budowa elektrowni atomowych nie wyklucza rozwoju pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych. Powiedział także, iż w Polsce mogą powstawać reaktory SMR (Small Modular Reactors), których budowę zapowiada m.in. KGHM.

Mateusz Morawiecki: Jesteśmy jednym z najbardziej zabezpieczonych krajów Europy

Premier odniósł się także do działań opozycji. Skrytykował m.in. wysuwane pomysły zamknięcia elektrowni i kopalni węgla brunatnego w Turowie. "Wzywała do tego także Komisja Europejska. Mielibyśmy się z pyszna, gdyby nie to, że nasz rząd uparł się i doprowadził do zgody z Republiką Czeską i dziś ta kopalnia i elektrownia są czynne" – powiedział premier. Morawiecki odniósł się także do słów byłego premiera, eurodeputowanego Leszka Millera, który w jednym z wywiadów stwierdził, że "nasz kraj może mieć bardzo poważne problemy, włącznie z blokadą tej inwestycji przez KE". Powiedział, że Unia Europejska gwarantuje, że elektrownie atomowe są częścią realizowanej polityki klimatycznej. 

Sonda
Czy Mateusz Morawiecki nadal powinien być premierem?
Pieniądze to nie wszystko Ireneusz Dąbrowski

Czy Polska nie ma innego wyjścia, niż budowa elektrowni atomowej?

Posłuchaj argumentów i dowiedz się więcej!

Listen to "Czy w Polsce powinna powstać elektrownia atomowa?" on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze