Gaz/ropa/Rosja

i

Autor: AP/SUPER EXPRESS Nie będzie zakazu importu gazu z Rosji. Sejm zdecydował

Moskwa: Unia Europejska musi jak najszybciej zrezygnować z importu z Rosji

2022-03-25 13:18

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa uważa, Unia Europejska powinna jak najszybciej zrezygnować z importu surowców energetycznych z Rosji. Wskazywana przez UE data 2030 r. jako rok zakończenia zależności energetycznej od Rosji "jest zdecydowanie zbyt daleka i nieakceptowalna" – powiedziała minister w wypowiedzi dla PAP.

W czwartek zakończyło się dwudniowe posiedzenie Międzynarodowej Agencji Energetycznej w Paryżu, w którym brała udział szefowa polskiego resortu klimatu i środowiska Anna Moskwa. Tematem było przede wszystkim bezpieczeństwo energetyczne. Organizacja ta nie ma kompetencji do nakładania sankcji, ale dyskusja na ten temat miała również miejsce. Pojawiły się jednak bardzo silne głosy - głównie w kierunku UE, że sankcje w postaci embarga na ropę, gaz i węgiel z Rosji to krok, który trzeba podjąć" - powiedziała Moskwa.

Polska wejdzie do G20. Kaczyński ma konkretny plan. Putin będzie wściekły

Minister przekazała, że w posiedzeniu MAE brała też udział unijna komisarz ds. energii Kadri Simson. "Wysłuchała tych wszystkich głosów, ale konkretnych deklaracji co do ewentualnych energetycznych sankcji na Rosję nie przedstawiła. Zwracała uwagę, że państwa europejskie są w różnym stopniu uzależnione od surowców z Rosji" - relacjonowała minister. W posiedzeniu MAE brał również udział ukraiński wiceminister ds. energii. 

"Strona ukraińska powiedział wprost, że to wszystko, co państwa europejskie powtarzają, iż nie są w stanie uniezależnić się od Rosji, to element rosyjskiej propagandy, której UE się poddaje. Był to bardzo jasny i mocny głos, z którym się zgadzamy" - powiedziała Moskwa.

Minister przyznała, że państwa UE są w różnym stopniu zależne od rosyjskich paliw kopalnych, ale to nie oznacza, że tematu zerwania współpracy energetycznej z Rosją nie można podejmować. Podkreśliła, że wskazywana przez Unię data 2030 r. jako rok zakończenia zależności energetycznej od Rosji "jest zdecydowanie zbyt daleka i nieakceptowalna".

Można brać przykład z Polski, która przez ostatnie lata przygotowywała się do dywersyfikacji dostaw paliw energetycznych. Do tego samego, w przyśpieszonym tempie zachęcamy inne państwa" - powiedziała minister.

Tańczące z promocjami 24.03.2022r.
Sonda
Czy bojkot firm, które nie wycofały się z Rosji ma sens?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze