Jarosław Kaczyński

i

Autor: Stanisław Kowalczyk/EAST NEWS Jarosław Kaczyński

Polska wejdzie do G20. Kaczyński ma konkretny plan. Putin będzie wściekły

2022-03-25 12:31

Polska lobbuje za wyrzuceniem Rosji z grona G20 - międzynarodowego forum najbogatszych państw świata. W zamian proponuje swoją kandydaturę. -Cóż, mam nadzieję, że wejdziemy i to jest realny cel polityczny. Nie będzie to jednak łatwe, ale dzisiaj, z różnych względów, także dzięki tej lepszej opinii, pewnie będzie to łatwiejsze niż przedtem - powiedział Jarosław Kaczyński szef PiS w wywiadzie dla Polska Times. Jednak jest to mało realne. Weto w tej sprawie już zapowiedziały Chiny. Nie wiadomo jakie stanowisko zajmą Indie i Indonezja. Do usunięcia członka potrzeba jednomyślnej zgody wszystkich członków.

Polska od lat ma ambicję wejścia w skład grupy G20. Business Insider przypomina, że przed szczytem w Londynie w 2009 r. w polskim rządzie pojawiały się głosy sugerujące, że Polska powinna starać się o zaproszenie do uczestnictwa w spotkaniu. według portalu w 2010 r. podczas spotkania z korpusem dyplomatycznym prezydent Lech Kaczyński wyraził opinię, iż Polska zasługuje na miejsce wśród państw należących do G20. Później w 2012 r. pojawiały się też głosy, że Polska mogłaby w G20 zastąpić przeżywającą wówczas kryzys Argentynę.

Dopiero w 2017 r. w Baden-Baden udało się Polsce uczestniczyć w szczycie jako gość. Po inwazji Rosji na Ukrainę, polscy politycy znowu wrócili do tematu i zaproponowali wyrzucenie Rosji w ramach retorsji za agresję, w zamian zaproponowali polską kandydaturę.

Czytaj także: Z tych produktów korzystają miliony Polaków. A zyski płyną prosto do państwa Putina

Te plany torpeduje Pekin.  Rzecznik chińskiego resortu spraw zagranicznych Wang Wenbin przekazał w rozmowie z agencją AFP, że "żaden członek G20 nie ma prawa wydalić innego kraju". Dyplomata dodał również, że Rosja jest ważnym członkiem tego gremium i należy do największych gospodarek świata. Zdaniem Chin grupa G20 powinna "wzmacniać solidarność i współpracę". Do podjęcia decyzji o wykluczeniu jakiekolwiek kraju z grupy G20 konieczna jest jednomyślność wszystkich członków. 

gen. Waldemar Skrzypczak: NATO nie boi się Putina. Polska powinna upomnieć się o Obwód Kaliningradzki [Super Raport]

– Nasza propozycja, by usunąć Rosję z grupy G-20 i w jej miejsce wprowadzić Polskę, spotkała się z dużym zrozumieniem przedstawicieli amerykańskiej administracji. Gina Raimondo, sekretarz handlu USA, zadeklarowała, że przekaże ją prezydentowi Joe Bidenowi, a sam pomysł spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem. – Pomysł w USA podoba się tak bardzo, że Stany byłyby gotowe opuścić G-20 i działać w kierunku założenia nowej organizacji. Takie sugestie padały w kuluarowych rozmowach – mówił zdymisjonowany już minister rozwoju, Piotr Nowak.

Organizacja teoretycznie skupia najbogatsze światowe gospodarki. Wyjątkiem jest RPA. Kolejnym wyjątkiem jest UE jako grupa. Generuje ona Niezależnie od Unii Europejskiej, pełnoprawnymi członkami G20 są też Niemcy, Francja i Włochy. A oprócz nich: Argentyna, Australia, Brazylia, Kanada, Chiny, Indie, Indonezja, USA, RPA, Japonia, Korea Południowa, Meksyk, Arabia Saudyjska, Turcja, Wielka Brytania i Rosja. Wszystkie generują łącznie około 90 proc. światowego PKB. UE odpowiada  za 18,5 proc. całkowitego światowego produktu krajowego brutto i plasuje się za Stanami Zjednoczonymi, które generują 24 proc. światowego PKB.

Sonda
Czy realny jest scenariusz wstąpienia Polski do grona najbogatszych państw G20?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze