Drożyzna w Polsce. W górę idą ceny gazu, prądu, ale i drewna
Drożyzna zagląda i do lasów w Polsce. Sezon grzewczy w pełni. Ceny drewna nie spadają. Drożyzna na każdym kroku. Rada Dialogu Społecznego (RDS) przekazała na swojej stronie internetowej, że podczas posiedzenia Zespołu Problemowego ds. Polityki Gospodarczej i Rynku Pracy RDS, "dyskutowano nad stanowiskiem strony społecznej w sprawie rosnących cen drewna w Polsce". Okazuje się, że nowe zasady dotyczące sprzedaży drewna nie odpowiadają potrzebom rynku. Strona społeczna wskazuje, że konieczna jest pilna modyfikacja zasad sprzedaży drewna przez Lasy Państwowe, gdyż obecnie obowiązujące zasady nie zostały uzgodnione z polskimi przedsiębiorcami i nie odpowiadają potrzebom rynku. "Zmiany te powinny zostać skonsultowane z przedstawicielami rynku i wprowadzone niezwłocznie, aby mogły obowiązywać jeszcze przed rozpoczęciem sprzedaży drewna na II półrocze 2022 r." - czytamy w komunikacie RDS.
Lasy Państwowe wprowadziły nowe zasady sprzedaży drewna na rok 2022. Jedną z głównych zmian jest dwukrotny - w miejsce odbywanego raz na rok - przetarg w Portalu Leśno-Drzewnym. Zdaniem Lasów Państwowych, pozwoli to lepiej dopasować warunki umów do bieżącej sytuacji, m.in. korygować ceny. Zgodnie z nowymi zasadami w 2022 roku ilość drewna nabywana na Portalu przez klientów z historią zakupu spadnie z 80 do 70 proc. Pozostała pula, czyli 30 proc. zostanie skierowane na aukcje. W Portalu Leśno-Drzewnym i na aukcjach Lasy Państwowe zamierzają w tym roku zaoferować 32,2 mln metrów sześciennych drewna.
W ubiegłym roku przedstawiciele przemysłu drzewnego uznali, że zaproponowany przez Lasy Państwowe system sprzedaży drewna na 2022 r. to katastrofa i pogłębi problemy polskiego przemysłu drzewnego. Branża krytykuje m.in. zmianę udziału drewna, jakie jest kupowane przez przemysł na Portalu Leśno-Drzewnym i na aukcjach.