Bloki mieszkalne - zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: Pixabay

Zmiany w nieruchomościach

Rząd zlikwiduje użytkowanie wieczyste? Nadchodzi rewolucja w nieruchomościach!

2022-11-25 9:32

Jak ogłosił minister rozwoju Waldemar Buda, mają zajść zmiany w użytkowaniu przez firmy i organizacje gruntów należących do Skarbu Państwa i samorządów. W efekcie zlikwidowana zostanie instytucja użytkowania wieczystego, a wynajmujący grunty będą mogli wykupić je na własność. Eksperci wskazują, że może być to ostatni krok do wprowadzenia podatku katastralnego.

Likwidacja użytkowania wieczystego. Ministerstwo rozwoju potwierdza

Użytkowanie wieczyste jest instytucją specyficzną dla polskiego prawa, która pozwala na oddanie w użytkowanie nieruchomości gruntowej należącej do Skarbu Państwa lub samorządu osobie fizycznej lub prawnej na 99 lat (lub krócej, ale nie mniej niż na 40 lat). Minister rozwoju Waldemar Buda zapowiedział usunięcie użytkowania wieczystego, stwierdził również, że rynek oczekuje zmiany, gdyż niektórzy inwestorzy boją się inwestowania w takie grunty.

Obecnie państwo i samorządy, będące właścicielami gruntów przekazanych w użytkowanie wieczyste, nie mają wpływu na te nieruchomości. W związku z tym ich własność ma charakter całkowicie iluzoryczny - podaje ministerstwo w uzasadnieniu.

Przedsiębiorcy po zmianie mogliby wykupić grunty Skarbu Państwa na preferencyjnych zasadach. Wykup będzie kosztował 20 dotychczasowy opłat rocznych, do 60 proc. wartości gruntu. Przy jednorazowym wykupie, można wnieść również 25 opłat rozłożonych na raty. W przypadku gruntów samorządowych, to samorząd podejmie decyzje, mogą zostać zastosowane preferencje jeśli grunt będzie przeznaczony na cele mieszkaniowe. O wykup nieruchomości trzeba będzie złożyć wniosek.

Jak wylicza Ministerstwo Rozwoju, prognozowane zyski ze sprzedaży to 1,42-2,85 mld zł dla Skarbu Państwa i 1,18-2,37 mld zł dla samorządów.

Nie wszystkim się podobają zmiany. Eksperci i samorządowcy ostrzegają przed konsekwencjami

Jak wskazuje doradca rynku nieruchomości Tomasz Błeszyński w rozmowie z money.pl "to koniec z ostatnimi reliktami PRL" i zakończenie procesu, który doprowadzi do dominacji prywatnej własności na rynku nieruchomości. Jednak jego zdaniem jest również ryzyko, jeśli zmieni się sposób własności, to zmieni się sposób opodatkowania.

- Nie będziemy wówczas płacić opłat za użytkowanie wieczyste, tylko podatki od nieruchomości. Są one dużo częściej podnoszone niż opłaty za użytkowanie wieczyste, które są rzadziej aktualizowane. To istotne, zwłaszcza w kontekście zapowiedzi gmin, które informują, że od 2023 r. będą podnosić stawki podatku od nieruchomości - mówi Błeszyński dla money.pl.

Zmiany nie podobają się również samorządom, którym rząd "zabierze" kolejne Jak skomentował dla money.pl Grzegorz Kubalski, zastępca dyrektora biura Związku Powiatów Polskich użytkowanie wieczyste zapobiegało "leżeniu gruntu odłogiem" i przedsiębiorcy będą zwolnieni z obowiązku zagospodarowania gruntów. Ponadto może dojść do sprzedaży państwowych gruntów poniżej wartości rynkowych, tj. prowadzący działalność turystyczną zapłacą jedynie 40 proc. wartości gruntu, a sportową jedynie 20 proc.

Pieniądze to nie wszystko. Cezary Kochalski
Sonda
Czy państwowe grunty powinny być sprzedawane w ręce prywatne?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze