Puste szklane butelki

i

Autor: Getty Images Nadchodzi rewolucja w sklepach. Kaucje za butelki już w przyszłym roku

Nadchodzi rewolucja w sklepach. Kaucje za butelki już w przyszłym roku

2022-05-31 13:17

Ustawa dot. systemu odbioru butelek i opłaty kaucji ma wejść w życie już w styczniu 2023 r. Pytań jest wiele – czy będzie jeden wzór butelki, ilu ma być operatorów, ile to kosztuje? Według doniesień "Rzeczpospolitej" projekt już w czerwcu trafi do Komitetu ds. Europejskich.

Ustawa dot. kaucji za butelki w 2023 roku

Jak wyjaśnia dziennik “Rzeczpospolita”, w styczniu 2023 roku ma wejść w życie ustawa dotycząca systemu odbioru butelek i opłaty kaucji. Na razie jednak resort klimatu nie udzielił wystarczająco informacji, jak będzie ona wyglądać. Sam pomysł spotkał się z wieloma wątpliwościami np. w dotyczącymi kosztów uruchomienia skupu w sklepach, co zostało poruszone przez Jana Słowika, dyrektora ds. logistyki z Lidl Polska podczas Kongresu Nowoczesnej Dystrybucji.

EKG 2022: Zbigniew Jagiełło

Kaucja za butelki i puszki. Ile zainwestują sklepy?

Jan Słowik wyliczył, że jego firma musiałaby zainwestować ok 1 mln zł w jeden sklep w celu przygotowania systemu kaucyjnego. Podkreślił, że potrzebne jest stabilne prawo, dzięki któremu realizacja projektu będzie możliwa. 

Z kolei Andrzej Gantner, dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności powiedział, że maszyny nie kosztują 1 mln zł, sugeruje, że być może do tej kwoty doliczono jeszcze koszty budowlane. Obawia się, że w najgorszym wypadku system będzie tworzyć jedna sieć handlowa, która będzie należeć do grupy kapitałowej prowadzącej też działania recyklingowe z zakładami w Niemczech.

Według tego, co proponuje ministerstwo, system odbioru butelek funkcjonowałby w sklepach o powierzchni powyżej 100 metrów kwadratowych. W przypadku mniejszych sklepów, będą one mogły przystąpić do projektu dobrowolnie. Każda placówka będzie musiała złożyć wniosek o wydanie pozwolenia na prowadzenie takiego systemu nie później, niż 6 msc. przed jego wdrożeniem.

"W ramach konsultacji wpłynęło ponad 800 uwag. Przyjęte uwagi znajdą swoje odzwierciedlenie w projekcie, uzasadnieniu oraz OSR. W czerwcu projekt powinien zostać przekazany do Komitetu ds. Europejskich"- przekazało „Rzeczpospolitej” Ministerstwo Klimatu.

Jakie butelki będzie można zwrócić?

Projekt zakłada przyjmowanie jednorazowych butelek plastikowych, jak i szklanych wielorazowych. Wielu producentów chce dołączenia puszek, które stanowią 30 proc. sprzedawanych napojów. Mniejsze firmy z kolei chcą butelek uniwersalnych. Wniosek o to złożyło Stowarzyszenie Browarów Regionalnych do ministra klimatu Jacka Ozdoby, tłumacząc, że w 2025 r. 77 proc. opakowań po napojach do 3 l. będzie odbywało się w systemie zwrotnym, a mniejsze firmy mogą zostać wyparte ze sklepów, ponieważ koncerny już odzyskują oki. 80 proc. butelek. - podaje “Rzeczpospolita”.

Sonda
Starasz się dbać o środowisko?
Najnowsze