Czereśnie za 15 zł to i tak tanio

i

Autor: Marek Kudelski / Super Express Ceny czereśni szokują. Czereśnie już za 15 zł i są tańsze niż rok temu. Co się stało?

Ceny czereśni szokują. Czereśnie już za 15 zł i są tańsze niż rok temu. Co się stało?

2022-05-30 17:21

Jest to jeszcze za wcześnie na polskie czereśnie. Aktualnie czereśnie z importu są w cenie od 15 do 40 złotych za kilogram. W ubiegłym roku, w analogicznym czasie cena kilograma czereśni z importu wynosiła od 20 do 40 złotych za kilogram, przy przeciętnej cenie 30 złotych za kilogram.

Ile kosztuje kilogram czereśni?

Aktualnie na giełdzie Goławin czereśnie z importu można kupić za 17 - 20 zł za kilogram, przy czym pierwsze partie kosztowały wcześniej 22 zł. Niższe ceny zaobserwowano też na Rynku Bronisze, gdzie jeszcze 10 maja czereśnie z importu z Hiszpanii kosztowały ok 60 - 90 zł za kilogram. Ekspertka z rynku hurtowego Bronisze Anna Kaszewiak wskazała, że na polskie czereśnie jest jeszcze za wcześnie. Aktualna cena za owoce z importu wynosi od 15 - 40 zł za kilogram. W 2021 roku o tej samej porze cena ta wynosiła ok 20 - 40 zł. - podaje portal sadyogrody.pl.

Cena za kilogram czereśni zależna jest od dostępności danej odmiany, kraju pochodzenia i kalibru. Obecnie najczęściej sprzedawanym rodzajem czereśni jest ta z Serbii, Grecji, Hiszpanii, ale także z Turcji.

260 zł za kilogram czereśni to już przeszłość. Teraz kosztują 15 zł

Na początku maja do mediów zaczęły docierać informacje o gigantycznych cenach czereśni. Pojawiały się także zdjęcia z lokalnych targów, gdzie cena za kilogram owoców wynosiła nawet 260 zł. W internecie zawrzało i trudno się temu dziwić, w końcu tak wysoka cena za owoce to niecodzienny widok.

Teraz na targach klientom przyjdzie zapłacić 18 - 70 zł za kilogram czereśni. Tańsze natomiast są te importowane, których cena może wynieść zaledwie 15 zł.

EKG 2022: Sebastian Skuza

Niskie ceny owoców

Zaskakujące jest także cena lokalnych malin. Obecnie cena za kilogram wynosi ok 40 zł. Porównując z ubiegłym 2021 rokiem jest to zaskakujący niski koszt. Na początku czerwca 2021 roku pierwsze partie malin kosztowały ok 60 zł za kilogram. Podobna sytuacja jest z polskimi truskawkami. Dziś cena za kilogram wynosi ok 6 - 7 zł, przy czym w ubiegłym roku truskawki kosztowały ok 10 - 15 zł.

Sonda
Kupił(a)byś czereśnie za 260 zł?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze