Arno Dübel

i

Autor: Shutterstock , YT

Zasiłek dla bezrobotnych

Najbardziej bezczelny bezrobotny. 46 lat żył na socjalu i chwalił się tym. “Kto pracuje, jest głupi”

2023-05-29 12:45

Arno Dübel z Niemiec chętnie opowiadał w mediach o swoich doświadczeniach w unikaniu pracy w niemieckiej telewizji, dzięki czemu stał się sławny nie tylko w Niemczech, ale i na świecie. Mówił wprost, że “kto pracuje, jest głupi”. Niemiecki tabloid “Bild” nazwał go najbardziej bezczelnym bezrobotnym w Niemczech". NIkt nie wie nadal jak udało mu się ominąć przepisy, ale przeszło 46 lat żył z zasiłku. Ile pobierał najsławniejszy bezrobotny?

Żył na zasiłku od 1976 roku!

Arno Dübel urodził się 13 stycznia 1956 r. w Bornum w Dolnej Saksonii. Rozpoczął praktykę jako malarz, ale w 1976 r. porzucił ją i od tego czasu, czyli niemal pół wieku, żył z zasiłku dla bezrobotnych.

Dübel aktywnie okazywał swoją niechęć do znalezienia pracy i dokładał wszelkich starań, aby uniknąć sankcji za brak pracy. Z bezrobocia Dübel uczynił styl życia, biorąc udział w programach rozrywkowych, promujących swój styl życia, a nawet bezskutecznie próbując rozpocząć karierę jako piosenkarz. Dübel śpiewał - oczywiście - piosenką o swoim braku pracy. Swoją postawą wzbudzał ogromne zainteresowanie niemieckich mediów.

Tabloid Bild nazwał go „najbardziej bezczelnym bezrobotnym w Niemczech” i wykorzystał go jako przykład rzekomego powszechnego oszustwa w systemie opieki społecznej.

Arno Dübel przez ostatnie lata życia mieszkał w domu spokojnej starości w Rahlstedt. Pod koniec życia planował nawet podjąć pracę zarobkową i zostać gwiazdą telewizyjną, nawet znalazł menedżera, który chciał, by słynny bezrobotny wystąpił w serialu “Die Discounter" opowiadającym o pracownikach supermarketu. Kolejnym krokiem miało być opatentowanie wizerunku i stworzenie z niego marki. Plany te pokrzyżowała choroba. Arno Dübel zmarł 23 maja br., w Szpitalu Uniwersyteckim w Hamburgu w wieku 67 lat. 

Ile wynosi zasiłek dla bezrobotnych w Niemczech?

W Niemczech obowiązuje zasada, że bezrobotny, który nie posiada dzieci, może liczyć na świadczenie równe 60 proc. średniej pensji netto z ostatnich 12 miesięcy. Rodzic otrzyma natomiast zasiłek w wysokości 67 proc. średniej pensji netto również z ostatnich 12 miesięcy. Według Federalnej Agencji Statystyki średnia pensja dla pełnoetatowych pracowników wyniosła 3771 euro. Istnieją jednak regionalne różnice w płacach rzędu 25 proc. Najwyższymi dochodami mogą pochwalić się m.in. pracownicy służby zdrowia, którzy średnio zarabiają 6,8 tys. euro, inżynierowie mogą nawet otrzymywać do 5,7 tys euro, tyle samo managerowie banku. 

Aby otrzymać zasiłek dla bezrobotnych, należy spełnić kilka warunków. Przede wszystkim, trzeba być bezrobotnym i poszukiwać pracy. Należy także zarejestrować się w Federalnym Biurze Pracy i być gotowym do podjęcia pracy w ciągu krótkiego czasu.

Kolejnym ważnym warunkiem jest posiadanie odpowiedniego stażu pracy. Aby mieć prawo do zasiłku dla bezrobotnych, trzeba mieć przynajmniej 12 miesięcy stażu pracy w ciągu ostatnich dwóch lat. Osoby, które nie spełniają tego warunku, mogą otrzymać zasiłek dla bezrobotnych w wyższej wysokości po spełnieniu dodatkowych warunków.

Jakim cudem Dübel tyle lat otrzymywał zasiłek nikt tego nie wie w Niemczech. Zwłaszcza, że rejestracja polega na wypełnieniu formularza i przedstawieniu dokumentów potwierdzających staż pracy i wynagrodzenie.

Pieniądze to nie wszystko Sławomir Dudek
Sonda
Czy pobierałeś/aś kiedykolwiek zasiłek dla bezrobotnych?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze