Ranking

Najbogatsze kobiety na świecie. Kim są i na czym dorobiły się fortuny?

2023-02-03 12:09

Wśród dziesięciu najbogatszych ludzi świata nie ma ani jednej kobiety. Nie oznacza to jednak, że świat pozbawiony jest kobiet dysponujących ogromnymi majątkami - wręcz przeciwnie. Bloomberg Billionaires Index uwzględnia ich nazwiska na liście 500 najbogatszych ludzi świata. Kim są kobiety, których majątki są warte miliony?

Najbogatsze kobiety na świecie uwzględnione na liście Bloomberg Billionaire Index działają w niezwykle zróżnicowanych branżach. Łączy je wpływowość i dyspozycja gigantycznymi majątkami.

10. Elaine Marshall

Elaine Marshall aktualnie (stan na 3 lutego 2023 roku) znajduje się na 68 miejscu w rankingu Bloomberga z majątkiem szacowanym na 22,6 mld dolarów. Elaine  Marshall to 80-letnia dziedziczka miliarderka. Pełni funkcję dyrektora Koch Industries - jednej z największych i ściśle kontrolowanych firm w USA pod względem przychodów. Konglomerat z siedzibą w Wichita w stanie Kansas prowadzi działalność w zakresie ropy naftowej, towarów, produktów leśnych i chemikaliów. Odziedziczyła 15% udziałów po swoim zmarłym mężu, E. Pierce Marshallu.

9. Susanne Klatten

Susanne Hanna Ursula Klatten jest członkiem rodziny Quandt. Obecnie wartość jej majątku szacowana jest na 24 mld dolarów (2017). Główne branże, w których lokowany jest jej kapitał to motoryzacja (BMW – 12,6%), przemysł chemiczny i farmaceutyczny (Altana AG – 95%) i energia odnawialna. Znajduje się na 61 miejscu listy Bloomberga. Ma 60 lat.

8. Iris Fontbona

Iris Balbina Fontbona González jest chilijską magnatką górniczą, właścicielką mediów, bizneswoman miliarderką, wdową po Andrónico Luksicu Abaroa, po którym odziedziczyła Antofagasta PLC. Ma 81 lat. W rankingu Bloomberga uplasowała się na 54 miejscu. Jej majątek to ponad 26 miliardów dolarów.

7. Gina Rinehart

Georgina Hope Rinehart AO jest australijską magnatką górniczą, bizneswoman i spadkobierczynią. Rinehart jest prezesem wykonawczym Hancock Prospecting, prywatnej firmy zajmującej się poszukiwaniem i wydobyciem minerałów, założonej przez jej ojca, Langa Hancocka. Ma 68 lat. Jej majątek to 27,4 miliardy dolarów. Bloomberg umieścił ją na 52 miejscu.

6. Abigail Johnson

Abigail Pierrepont Johnson jest amerykańską bizneswoman-miliarderką i wnuczką zmarłego Edwarda C. Johnsona II; założyciela Fidelity Investments - korporacji z siedzibą w Bostonie, świadczącej usługi finansowe. Jej majątek szacowany jest na 27,8 mld dolarów. Ma 61 lat i zajmuje 44 miejsce w rankingu Bloomberg Billionaire Index.

5. Miriam Adelson

Miriam Adelson jest izraelsko-amerykańską lekarką i miliarderką. Po ślubie z amerykańskim magnatem biznesowym Sheldonem Adelsonem w 1991 roku została darczyńcą na konserwatywne cele polityczne w Stanach Zjednoczonych i Izraelu. Ma 77 lat i 36 mld dolarów majątku. Bloomberg umieścił ją na 35 miejscu najbogatszych ludzi świata.

4. Jacqueline Mars

Jacqueline Mars jest amerykańską spadkobierczynią i inwestorką. Jest córką Audrey Ruth i Forresta Marsa seniora oraz wnuczką Franka C. Marsa, założycieli amerykańskiej firmy cukierniczej Mars, Incorporated. Ma 83 lata. Jej majątek jest wyceniony na ponad 54 miliardy dolarów. Aktualnie znajduje się na 22 miejscu w rankingu Bloomberga.

3. Alice Walton

Alice Louise Walton jest amerykańską spadkobierczynią fortuny Walmartu. We wrześniu 2016 r. była właścicielką akcji Walmartu o wartości ponad 11 mld USD. Ma 73 lata. Jej majątek jest wart 62,5 mld dolarów. Bloomberg umieścił ją na 20 miejscu w rankingu.

2. Julia Koch

Julia Margaret Flesher Koch to amerykańska społeczniczka i filantropka, która jest jedną z najbogatszych kobiet na świecie. Majątek odziedziczyła po mężu Davidzie Kocha, który zmarł w 2019 roku. Według stanu na luty 2023 r. majątek jej i jej rodziny oszacowano na 68  mld dolarów. Ma 60 lat i plasuje się na 16 miejscu rankingu najbogatszych ludzi świata.

1. Francoise Bettencourt Meyers

Francoise Bettencourt Meyers to francuska bizneswoman, główny udziałowiec koncernu L’Oréal, od 2017 r. najbogatsza kobieta na świecie z majątkiem szacowanym na ponad 82 mld dolarów. Ma 69 lat. Bloomberg umieścił ją na 11 miejscu najbogatszych ludzi świata - czyli tuż za pierwszą dziesiątką. 

Sonda
Czy śledzisz rankingi najbogatszych ludzi świata?
Pieniądze to nie wszystko Sławomir Dudek
Najnowsze