Emerytury 2019. 1 marca wzrośnie minimalna emerytura. Jaka będzie waloryzacja?

i

Autor: skyradar / Pixabay License

Najwyższa emerytura w Polsce. Kwota szokuje

2021-09-07 15:00

Prezes ZUS Gertruda Uścińska w rozmowie z "Faktem" podała, ile wynoszą najwyższe emerytury w Polsce. Jak zaznaczyła, osoby dostające takie pieniądze opłacały wysokie składki, oraz miały długi staż pracy, znacznie przekraczający 40 lat. Kwoty ich świadczeń liczone są w dziesiątkach tysięcy. Miesięczne dochody najlepiej opłacanych emerytów wynoszą nawet kilkukrotnie więcej niż średnia krajowa nie tylko emerytur, ale i zarobków w sektorze przedsiębiorstw. Rekordzista na swoje świadczenie musiał pracować 60 lat.

Najwyższe emerytury w Polsce liczone są w dziesiątkach tysięcy

Prezes ZUS Gertruda Uścińska rozmawiała z "Faktem", przedstawiła przy tym pomysł usunięcia najniższych emerytur. Przytoczyła przy tym przykłady osób o wysokim stażu pracy, które opłacały wysokie stawki. I tak w woj. mazowieckim mężczyzna otrzymuje świadczenie wysokości ponad 29 tys. zł, staż jego pracy wynosi 59 lat i 7 miesięcy. Z kolei kobieta z Bydgoszczy ze stażem pracy 60 lat otrzymuje ponad 25 tys. zł miesięcznie.

ZOBACZ Miliardy złotych dla emerytów i potężny wzrosty emerytur w Polsce. A to nie koniec

Marek Zuber: Zniesienie PIT-u dla emerytów lepsze niż trzynasta emerytura [Super Raport]

Jak wiadomo ze wcześniejszych danych ZUS, rekordowa emerytka pracowała 61 lat i dostaje dokładnie 25300 zł miesięcznie. Na emeryturę przeszła dopiero po ukończeniu 80 lat. W tym samym województwie mieszka mężczyzna, który pobiera 15400 zł emerytury. Pracę zakończył w wieku 73 lat i 11 miesięcy, pracował przez niemal 56 lat.

Jak mieć wysoką emeryturę?

Wychodzi więc na to, że jeśli ktoś chce mieć "wesołe życie emeryta" powinien pracować dłużej, choć niestety, nie wszyscy są w stanie choćby ze względu na zdrowie. Oczywiście wiele zależy od naszych zarobków, są osoby, które mają na tyle wysokie, że będą otrzymywać świadczenia wyższe, niż pracownik, który będzie pracował 20 lat. Wysokość naszej emerytury jest zależna od sumy zgromadzonej na koncie ZUS i przewidywanego współczynnika długości życia. 

Im większa średnia życia, tym mniejsze będą emerytury. Przeciętny świadczeniobiorca jest traktowany jak "statystyczny Polak", więc brutalnie mówiąc - ZUS wypłaca mu świadczenie obliczając, kiedy prawdopodobnie umrze. Przechodząc później na emeryturę, nie tylko gromadzimy więcej składek, ale też maleje liczba lat, jakie statystycznie przeżyjemy.

Sonda
Planujesz pracować dłużej niż wynosi twój wiek emerytalny?

Dlatego też prognozuje się, że za kilka dekad emerytury będą iście głodowe. Przewidywana długość życia wzrośnie, co doprowadzi do niższych emerytur. Ponadto od lat wieści się załamanie systemu emerytalnego. W przyszłości wiele osób będzie musiało pracować dłużej, nawet jeśli wiek emerytalny nie wzrośnie.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze