szczepienie szczepionka covid koronawirus pandemia

i

Autor: Łukasz Gągulski/SUPER EXPRESS

Która szczepionka jest najlepsza na koronawirusa? Są wyniki badań

2021-12-06 14:02

Która szczepionka na COVID-19 jest najlepsza? Wyniki badań, podczas których porównano dwie najpopularniejsze szczepionki przeciwko koronawirusowi - Moderna i Pfizer właśnie zostały opublikowane. Naukowcy przeanalizowali skuteczność obu szczepionek w zapobieganiu zakażeniu, zmniejszaniu ryzyka zgonu i prawdopodobieństwa potrzeby hospitalizacji.

Magazyn naukowy "The New England Journal of Medicine" opublikował porównanie dwóch najbardziej popularnych szczepionek na koronawirusa: Moderny i Pfizera. Do analizy wykorzystano do niej dane zebrane od amerykańskich weteranów wojennych szczepionych preparatem Moderna (mRNA-1273) lub Pfizer-BioNTech (BNT162b2) między styczniem a majem 2021 roku. W każdej grupie znalazło się ponad 210 tysięcy uczestników.

Zakupy w sklepach tylko dla zaszczepionych. To realny scenariusz!

Jak podaje portal medonet.pl, badacze zwrócili uwagę na pięć rezultatów związanych z infekcją wirusem SARS-CoV-2 po otrzymaniu każdej ze szczepionek. Wśród obserwowanych aspektów znalazły się objawy towarzyszące chorobie u poszczególnych pacjentów, potrzeba hospitalizacji, konieczność skierowania na oddział intensywnej opieki medycznej i ewentualny zgon. Dane zgromadzono w okresie, gdy dominującym szczepem był wariant Alfa. Dlatego też naukowcy zaznaczają, że dane zgromadzone w trakcie tego badania mogą nie odzwierciedlać stanu epidemicznego towarzyszącego późniejszej aktywności wariantu Delta i Omikron.

Według przeprowadzonych badań większą skuteczność wykazała szczepionka Moderny. Jej użycie zmniejsza ryzyko infekcji i hospitalizacji w stopniu większym niż Pfizera. Moderna zmniejsza ryzyko zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 o 21 procent skuteczniej niż u zaszczepionych Pfizerem. Znacznie rzadziej, bo aż o 41 proc., trafiają do szpitala zaszczepieni Moderną.

Inflacyjna podwyżka pensji. Duża firma zaskoczyła pracowników

Także inne obserwowane dane - jak kompleks występujących objawów, konieczność intensywnej terapii pacjenta i zgon - zdarzało się po zaszczepieniu Moderną, jednak różnice nie są już tak znaczące. Naukowcy podkreślają, że obie szczepionki są skuteczne i są polecane w równym stopniu.

Tańczące z promocjami 2.12
Sonda
Przyjmiesz trzecią dawkę szczepionki przeciw COVID-19?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze