Zakupy w sklepach tylko dla zaszczepionych. To realny scenariusz!

2021-12-06 12:24
zakupy/sklepy spożywcze
Autor: shutterstock

Tylko osoby zaszczepione mogą odwiedzać robić zakupy w sklepach. W dodatku, jeśli nie prowadzą działalności gospodarczej – przy wejściu muszą zeskanować paszport covidowy o takich obostrzeniach poinformowała kanclerz Niemiec Angela Merkel 2 grudnia. Czy Polska pójdzie w ślady zachodniego sąsiada i tak radykalne ograniczenia dla osób niezaszczepionych mają szansę wejść z życie w naszym kraju w związku ze szczytem czwartej fali koronawirusa?

Czwarta fala koronawirusa sieje śmiertelne żniwo nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie. Rządy kolejnych państw wprowadzają nowe obostrzenia, których celem jest zmniejszenie zachorowań i zgonów na Covid-19 oraz odciążenie szpitali. 2 grudnia na radykalny krok zdecydowała się kanclerz Niemiec Angela Merkel, która poinformowała o tym, że osoby niezaszczepione nie będą mogły dokonywać zakupów tzw. "niezbędnych do przeżycia", ani korzystać z restauracji, obiektów kulturalnych oraz rekreacyjnych. Jak taki zakaz ma być realizowany? Przed wejściem do sklepu klienci powinni zeskanować paszport covidowy. Takie rozwiązanie nie tylko nie podoba się samym klientom, ale i właścicielom sklepów. Zakaz zakupów w okresie przedświątecznym dotkliwy jest w skutkach w grudniu, kiedy większość osób kupuje prezenty pod choinkę. Te restrykcyjne obostrzenia w handlu już wprowadziły zamieszanie. Proces skanowania paszportów covidowych znacznie wydłużył kolejki.

Czytaj też: Uwaga na oszustów. Żądają dopłat do paczek!

Wyraźnie też zauważony został zmniejszony ruch na ulicach handlowych oraz spadek sprzedaży w pierwszy weekend kończący rok wyprzedaży.

KARPACZ 2021: Anna Rulkiewicz

Według niemieckiego serwisu informacyjnego TagesSchau, stowarzyszenie spodziewa się, że w okresie świątecznym sprzedaż spadnie od 15 do nawet 40 proc. A handlowcy wprowadzenie przez Merkel obostrzeń nazwali katastrofą dla handlu detalicznego. Niemiecki Instytut Ekonomiczny (IW) szacuje stratę w obrotach w handlu stacjonarnym w grudniu na około 5,3 miliarda euro, nie wliczając dodatkowych kosztów związanych z kontrolą paszportów covidowych.

WAŻNE! Fałszywe paszporty covidowe. Walka z nimi jest praktycznie niemożliwa!

Handlowcy jasno wskazują, że w tym sezonie zarobią głównie supermarkety i sklepy internetowe. Niektórzy np. sieć Intersport, zgłosili się z wnioskiem o wsparcie rządowe, nazywając obecne obostrzenia lockdownem.

Sonda
Czy rząd powinien wprowadzić kolejny lockdown?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze