Analitycy w ankiecie dla agencji Bloomberg najczęściej przewidywali, że Czeski Bank Narodowy obniży stopy o 25 punktów bazowych, dlatego ostateczna decyzja okazała się zaskoczeniem.
Czesi jako pierwsi w Europie zareagowali na wzrost inflacji. Rozpoczęli cykl podwyżek stóp procentowych w czerwcu 2021 roku i zakończyli go - również jako pierwsi w regionie - w lipcu 2022 roku. W porównaniu, Rada Polityki Pieniężnej w Polsce przeprowadziła podobną walkę z rosnącymi cenami w październiku 2021 roku i we wrześniu 2022 roku. Jednocześnie czeskie władze monetarne nie spieszyły się z obniżką kosztu pieniądza.
Ile wynosi inflacja w Czechach?
Pierwsza korekta stóp procentowych w dół miała miejsce w grudniu, podczas gdy RPP w Polsce dokonała tego we wrześniu, a Węgrzy w październiku.
Mimo takiej taktyki, inflacja w Czechach pozostaje wyższa niż w Polsce czy na Węgrzech. Według danych na koniec 2023 roku, tempo wzrostu cen w tym kraju wyniosło 6,9 proc. w ujęciu rocznym, podczas gdy w Polsce było to 6,2 proc., a na Węgrzech 5,5 proc. Niemniej jednak, czeski rząd częściowo zrezygnował z cen administrowanych, m.in. odmrażając ceny energii, podczas gdy w Polsce i na Węgrzech część instrumentów z tarcz antyinflacyjnych nadal pozostaje w użyciu.