Ksiądz koloratka

i

Autor: Pixabay

Religia w szkołach

Nie będzie dopłat do lekcji religii w szkołach! Samorządy mówią “nie”

2022-12-21 9:39

Koszt organizacji lekcji religii w polskich szkołach to ponad miliarda złotych rocznie. Miasta nie chcą już współfinansować szkolnej katechezy ponieważ uczniów wciąż ubywa. Jeden z samorządów wystosował oficjalny apel do Mateusza Morawieckiego.

Likwidacja finansowania lekcji religii z budżetu miejskiego. Radni apelują

Radni z Częstochowy jako pierwsi w Polsce wystąpili z apelem do Premiera Mateusza Morawieckiego i ministra Przemysława Czarnka o "likwidację finansowania lekcji religii z budżetu miejskiego". Częstochowskie szkoły zatrudniają  130 księży, zakonnic, katechetek i katechetów. Jak informuje Gazeta Wyborcza ich pensje to koszt 9,5 mln zł a miasto pokrywa 2,8 mln zł.

Podobny apel przygotował radny z Krakowa - Łukasz Wantuch. Podkreślił, że nie chodzi o wycofanie religii ze szkół a o zmianę zasad finansowania katechezy. Kraków co roku przeznacza 30 mln zł na finansowanie lekcji religii, z czego około 10 mln zł z budżetu miasta - informuje Wyborcza.

Samorządy wydają krocie na lekcje religii a uczniowie rezygnują

Inicjatywa "Świecka szkoła" w 2021 r. wyliczyła, że w skali roku samorządy w Polsce wydają na organizację lekcji religii niemal 1,5 mld zł. W szkołach w całej Polsce coraz mniej uczniów uczęszcza na lekcje religii. 

"Subwencja oświatowa jest za mała. Generalnie to państwo powinno utrzymywać oświatę, a samorządy ewentualnie dokładać się, np. do remontów" - powiedział w rozmowie z "Wyborczą" Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku.

Czy religia powinna wrócić do salek parafialnych? 

Część kleru również opowiada się za  reformą nauczania i finansowania religii w szkołach. "Jestem zwolennikiem modelu włoskiego, czyli jednej godziny w szkołach publicznych, o historii religii i chrześcijaństwa. Natomiast katecheza, tj. ta obecnie druga godzina w szkołach, powinna powrócić do salek parafialnych. To jest miejsce dla katechezy prowadzonej przez Kościoły i związki wyznaniowe" - poinformował ks. prof. Andrzej Kobyliński, etyk i filozof z UKSW cytowany przez Gazetę Wyborczą.

Sonda
Czy religia w szkołach powinna być obowiązkowa?
Pieniądze to nie wszystko Marcin Wiącek

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze