Znajdą się pieniądze na wypłatę 13. emerytury? Rząd chce pożyczyć 5 miliardów złotych

i

Autor: pixabay

Trzynastki

Nie dostałeś jeszcze 13. emerytury? Sprawdź terminy wypłat!

2023-04-08 16:01

Wypłaty 13. emerytur w 2023 roku ruszyły od 31 marca. Jednak nie wszyscy seniorzy dostali je przed Wielkanocą, część będzie musiała jeszcze poczekać, wszystko zależy od tego w jakim terminie dostawali swoje dotychczasowe świadczenia. Dla przypomnienia, trzynastki należą się wszystkim osobom, które na dzień 31 marca miały ustalone prawo do emerytury, lub renty.

Komu przysługuje 13. emerytura? 

13 emerytury przysługują wszystkim osobom, którzy na dzień 31 marca mieli prawo do emerytury (w tym pomostowej, okresowej emerytury kapitałowej i emerytury częściowej), renty z tytułu niezdolności do pracy (w tym renty dla inwalidów wojennych, rent wojskowych i wypadkowych), renty szkoleniowej, renty socjalnej, renty rodzinnej, świadczenia i zasiłku przedemerytalnego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego lub świadczenia pieniężnego przysługującego cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych. 

ZOBACZ TAKŻE: 13. emerytura z KRUS. Kiedy emerytury wpłyną na konta seniorów?

Terminy wypłat 13. emerytury

Ponadto 13. emerytura przychodzi z naszym podstawowym świadczeniem, dlatego osoby, które dostają świadczenie pod koniec miesiąca nie dostały trzynastki przed Wielkanocą. Jeśli więc dostaliśmy emeryturę, bez trzynastki, możemy skontaktować się w ZUS i dowiedzieć się, czy nie doszło do błędu. Trzynastka wysokości emerytury minimalnej (1588,44 zł brutto) wypłacana była (lub będzie) w poniższych terminach:

  • 31 marca
  • 1 kwietnia
  • 5 kwietnia
  • 6 kwietnia
  • 10 kwietnia*
  • 15 kwietnia*
  • 20 kwietnia
  • 25 kwietnia

* jeśli wypłata wypada w dzień wolny od pracy, wypłata zostanie zrealizowana wcześniej** W przypadku świadczeń i zasiłków przedemerytalnych trzynastka jest wypłacana w maju wraz z tymi świadczeniami.

Pieniądze to nie wszystko - Leszek Balcerowicz
Sonda
Czy dodatkowo oszczędzasz na emeryturę?
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze