prąd

i

Autor: getty images

Kryzys energetyczny

Nie ma zgody posłów na wyższe limity do dopłat za prąd

2022-10-07 15:13

Trwają parce nad przepisami hamującymi gigantyczne podwyżki cen prądu. Sejmowa komisja do spraw energii opowiedziała się przeciw poprawkom Senatu podnoszącym limity zużycia energii elektrycznej w ustawie o zamrożeniu jej cen w 2023 r. Posłowie odrzucili większość poprawek zaproponowanych przez senacką komisję.

Nie ma zgody na wyższe limity do dopłat za prąd

Sejmowa Komisja do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych rozpatrywała uchwałę Senatu w sprawie ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 r. Ustawa ta wprowadza kluczowe zasady dotyczące utrzymania cen energii na tegorocznym poziomie. Przekroczenie pewnych limitów lub niespełnienie ustawą określonych warunków sprawi, że dany odbiorca będzie płacił za energię dużo więcej niż w tym roku. Ustawa przewiduje, że w przyszłym roku ceny prądu będą zamrożone na poziomie z 2022 r. do określonych limitów rocznych zużycia. Zamrożeniu cen energii towarzyszy zamrożenie stawek opłat dystrybucyjnych do wskazanych limitów zużycia. Zatem trwa polityczna przepychanka, kto będzie mógł skorzystać z największego wsparcia państwa. 

Senat wprowadził do ustawy 74 poprawki. Komisja sejmowa przyjęła 34 z nich. Pozostałe poprawki zostały negatywnie zaopiniowane przez rząd i komisję. Na co nie ma zielonego światła? Odrzucono na przykład poprawkę senacką przewidującą zamrożenie cen energii dla mikro, małych i średnich przedsiębiorcy do limitu zużycia 20 MWh rocznie. Odrzucono też pakiet wprowadzający limity 250 kWh rocznie dla domków letniskowych, kempingowych i altan działkowych w rodzinnych ogrodach działkowych.

Co z limitami dla rodzin wielodzietnych

Komisja negatywnie zaopiniowała również pakiet poprawek, który zakładał podniesienie limitu zużycia energii na gospodarstwo domowe w wysokości 2 MWh rocznie o 0,5 MWh na każde uczące się dziecko w wieku do 26 lat przy jednoczesnym wykreśleniu zapisu o wyższym limicie dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny.

Nie ma zielonego światła również na poprawki przewidujące podniesienie limitu do 6 MWh w przypadku ogrzewania gospodarstwa domowego za pomocą pompy ciepła ani podniesienia z 2,6 MWh do 3,6 MWh limitu rocznego zużycia energii dla gospodarstwa, w którym jest osoba z niepełnosprawnością.

Sonda
Czy wstrzymano ci kiedykolwiek dostawę prądu lub gazu?
Kongres 590 - Paweł Majewski, prezes ENEA | Pieniądze To Nie Wszystko Extra
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze