Wojna, która zmieniła świat

i

Autor: East News

Włoski sąd nakazał Niemcom zapłacić reparacje wojenne. Berlin stanowczo odpowiada

2017-11-06 13:54

Przez ostatnie tygodnie przedstawiciele PiS i rządu Beaty Szydło wiele mówili o konieczności wywalczenia od Niemiec reparacji wojennych za II wojnę światową. Temat nieco ucichł, a w międzyczasie włoski sąd skazał Niemcy na wypłatę odszkodowań za zbrodnie wojenne.

Sąd w Sulmonie we włoskim regionie Abruzja skazał Niemcy na zapłatę ponad 6 milionów euro (ok. 26 mln zł) odszkodowania za zbrodnię wojenną w Roccaraso. Zgodnie z tym orzeczeniem niemiecki rząd ma wypłacić 1,6 miliona euro gminie oraz 5 milionów euro spadkobiercom ofiar.

Czytaj koniecznie: Polska może odzyskać 4 BILIONY zł spadku po II Rzeczypospolitej [WYWIAD]

W listopadzie 1943 roku hitlerowcy zabili tam 128 cywilów. Sąd uznał, że dzisiejsze Niemcy są spadkobiercą III Rzeszy. Jest to wyrok pierwszej instancji. W przeszłości w związku z niemieckimi zbrodniami wojennymi we Włoszech zapadło kilka podobnych wyroków, między innymi we Florencji, Bolonii i Ascoli Piceno. Dwa z tych orzeczeń - dziewięć i trzy lata temu, potwierdził włoski Sąd Kasacyjny.

Wyrok włoskiego sądu pozostanie jednak "martwą literą prawa". - Na mocy wyroku z 3 lutego 2012 roku Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości podjął decyzję w sprawie naruszenia immunitetu państwa przez Włochy wyraźnie na korzyść Niemiec - podało w komunikacie dla agencji Ansa Ministerstwo Spraw Zagranicznych Niemiec.

Co to oznacza? Berlin powołał się na stanowisko Trybunału w Hadze, który pięć lat temu potwierdził, że państwo niemieckie jest chronione immunitetem przed pozwami ofiar zbrodni nazistowskich składanymi w zagranicznych sądach. ONZ-owski Trybunał uznał wówczas, że Sąd Najwyższy Włoch naruszył niemiecką suwerenność, orzekając, iż włoski obywatel ma prawo do odszkodowania za to, że w 1944 roku deportowano go do Niemiec i zmuszono tam do niewolniczej pracy w przemyśle zbrojeniowym.

Niemcy stoją na stanowisku, że od lat pięćdziesiątych XX wieku kolejne rządy wypłaciły ogromne odszkodowania. Ponadto Berlin podkreśla, że gdyby Trybunał wziął stronę Włoch, Niemcy zostałyby zalane falą roszczeń odszkodowawczych zgłaszanych przez osoby indywidualne z całego świata. Trybunał odrzucił zarazem argumentację strony włoskiej, która twierdziła, że immunitet państwa nie ma zastosowania wobec zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości popełnionych przez armię jednego kraju na terytorium innego państwa. Dotychczas Niemcy nie zapłaciły zasądzonych odszkodowań, tłumacząc, że Włochy podpisały w 1961 roku porozumienie, w którym uznały kwestię odszkodowań za zakończoną.

Zobacz również: Grecja chce od Niemiec 270 mld euro odszkodowania za II wojnę światową

Sprawdź też: I wojna światowa była bardzo kosztowna. Ile wydano na zbrojenia?

Czytaj koniecznie: Turystyka wojenna - wakacje mrożące krew w żyłach

 

 

Źródło: Bankier.pl/tvn24.pl

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze