Emeryci

i

Autor: Shutterstock Emeryci

System emerytalny w Polsce

Niższy wiek emerytalny to cios dla Polaków! Tyle pieniędzy stracą. Mamy wyliczenia

2023-01-26 6:13

Krótsza praca i wyższa emerytura? To marzenie wielu Polaków, jednak jak przekonują eksperci - niemożliwe do spełnienia. Jak informuje dr Antoni Kolek w rozmowie z portalem Business Insider "obniżenie wieku emerytalnego automatycznie oznacza bowiem, że mamy mniej czasu na oszczędzanie, a świadczenia pobieramy dłużej - to musiałoby oznaczać niższe emerytury".

Wiek emerytalny w Polsce. Czy Polacy chcą jego obniżenia?

Z wyników sondażu Ibris dla Radia ZET wynika, że 44,8 proc. Polaków uważa, że wiek emerytalny należałoby w naszym kraju obniżyć a 32,4 proc. jest za tym, żeby wiek emerytalny został podniesiony. Za podniesieniem wieku emerytalnego opowiada się 31 proc. wyborców obozu rządzącego oraz 43 proc. zwolenników opozycji. Za wcześniejszym niż obecnie przechodzeniem na emeryturę jest 44 proc. wyborców opozycji i 43 proc. popierających Zjednoczoną Prawicę - informuje Business Insider.

W związku z nieustannie trwającą debatą na temat wieku emerytalnego w Polsce, warto się zastanowić jaki wpływ miałoby obniżenie wieku emerytalnego na wysokość przyznawanych świadczeń. Jak podkreśla dr Antoni Kolek w rozmowie z Business Insiderem " tylko niewielka część osób popierających obniżkę wieku emerytalnego ma świadomość, z czym to się wiąże".

Wiek emerytalny a wysokość świadczeń

Na prośbę redakcji "BI" dr Antoni Kolek przygotował wyliczenia przedstawiające jak zmieni się wysokość świadczenia w zależności od momentu przejścia na emeryturę. Sporządził dwa przykłady - założył, że potencjalna obniżka wyniesie 5 lat w stosunku do stanu obecnego (czyli 55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn). Uwzględnił również dwa warianty kapitału początkowego (pieniądze, które co miesiąc potrącane są z pensji każdego pracownika w formie składki emerytalnej - drugie tyle dorzuca pracodawca).

Przykład 1.

Kobieta - kapitał początkowy 800 tys. zł

 • aktualne świadczenie - 3 348,68 zł
 • po obniżeniu wieku emerytalnego do 55/60 lat - 2,798,18 zł
 • praca do 67 lat - 4 434,59 zł

Mężczyzna - kapitał początkowy 800 tys. zł

 • aktualne świadczenie - 4 077, 47 zł
 • po obniżeniu wieku emerytalnego do 55/60 lat - 3 348,68 zł
 • praca do 67 lat - 4 434,59 zł

Przykład 2.

Kobieta - kapitał początkowy 400 tys. zł

 • aktualne świadczenie - 1 674,34 zł
 • po obniżeniu wieku emerytalnego do 55/60 lat - 1 399,07 zł
 • praca do 67 lat - 2 217,29 zł

Mężczyzna - kapitał początkowy 400 tys. zł

 • aktualne świadczenie - 2 038,74 zł
 • po obniżeniu wieku emerytalnego do 55/60 lat - 1 674,34 zł
 • praca do 67 lat - 2 217,29 zł

Jak podkreśla dr Antoni Kolek w rozmowie z Business Insiderem "obniżenie wieku emerytalnego oznaczałoby także niższy kapitał, bo skoro 5 lat mniej gromadzimy środki, to zgromadzimy ich mniej". Oznacza to kolejne obniżki świadczeń emerytalnych.

Rząd nie ma w planach obniżenia wieku emerytalnego. Szefowa ZUS także na "NIE"

Aktualnie nie ma mowy o dalszej obniżce wieku emerytalnego, choć "Solidarność" forsuje projekt o emeryturach stażowych (zakładający możliwość zakończenia pracy już w wieku 55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn). Również prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska jest przeciwna temu pomysłowi.

"Im dłużej pracujemy i później zaczynamy pobierać emeryturę, tym jest ona wyższa. Jeden rok to nawet 15 proc. Jeżeli pracujemy, to na nasze konto emerytalne wciąż wpływają składki, a cały zebrany kapitał jest corocznie waloryzowany" - podkreśliła prof. Uścińska.

Sonda
Czy wiek emerytalny kobiet i mężczyzn powinien być zrównany?
Pieniądze to nie wszystko Paulina Matysiak

W kieszeni polskiego emeryta i tak zostanie coraz mniej pieniędzy?

Znany ekonomista wyjaśnia, dlaczego. POSŁUCHAJ!

Listen on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze