Waloryzację emerytur może pochłonąć wysoka inflacja

i

Autor: Shutterstock Waloryzację emerytur może pochłonąć wysoka inflacja

UWAGA! Nowa waloryzacja emerytur, nowy wiek emerytalny i dodatki dla emerytów! Co się zmieni? Od kiedy?

2020-07-03 5:47

Zmiany w emeryturach 2020 i 2021 może nie są OGROMNĄ rewolucją, ale podwalinami pod system emerytalny w Polsce już tak. Emeryci zmiany odczuli lub odczują nie tylko w nowej waloryzacji emerytur, ale szeregu innych zmian, jak dodatki do świadczeń emerytalnych, jednorazowe dodatkowe wypłaty, obniżenie wieku emerytalnego czy podwyżki emerytur dla grup zawodowych oraz specjalne emerytury dla coraz liczniejszej grupy wybranych emerytów. Seniorze, zobacz, co w tym roku już się zmieniło w emeryturach, oraz jakie zmiany czekają twoją emeryturę i świadczenia przyszłych emerytów.

Emeryci na zmiany w systemie emerytalnym, a zwłaszcza wysokość wypłat otrzymywanych z ZUS czekają w Polsce od lat. Głodowe emerytury już dziś są zmorą seniorów, dlatego liczy się każda dodatkowa złotówka do świadczenia. Nowa waloryzacja emerytur, choć została wprowadzona w ubiegłym roku, to w 2020 roku rząd postanowił skorzystać z tego samego rozwiązania dla emerytów, a nawet je rozbudować. W marcu minimalne krajowe emerytury wzrosły o 100 złotych (do 1200 złotych miesięcznie), a kolejne świadczenia emerytalne o 70 złotych (w przypadku waloryzacji kwotowej) lub o 3,56 proc. (w przypadku waloryzacji procentowej). W ostatnim czasie rząd zdecydował się też na zniesienie niekorzystnego systemu waloryzacji, przez który osoby przechodzące na emeryturę w czerwcu mogły otrzymywać do końca życia świadczenie niższe o kilkaset złotych.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE: Podwójne 500 plus dla emerytów i rencistów! Seniorzy dostaną dodatkowe pieniądze

W 2021 roku Emeryci nie powinni oczekiwać większych zmian jeżeli chodzi o waloryzację. Stanisław Szwed, wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zapowiedział na łamach „Super Expressu”, że w przyszłym roku emeryci spodziewać się mogą ponownej podwyżki o 100 złotych dla minimalnej emerytury 2021 (co sprawi, że świadczenie wyniesie 1300 złotych) oraz 70 złotych (choć mówi się o wyższej kwocie) dla waloryzacji kwotowej. Waloryzację procentowa nie jest oficjalnie znana – tutaj możesz przeczytać o nieoficjalnych planach w sprawie waloryzacji 2021.

CZYTAJ TEŻ: 75 lat temu to miejsce stało się częścią Polski. Wszystko zaczęło się 5 lipca...

Sonda
Czy Jarosław Kaczyński, jako poseł zawodowy na Sejm RP powinien zrzec się emerytury ZUS?

Kontynuowane są też trzynastki dla Emerytów czyli wypłaty z programu Emerytura plus, a w planach jest rozszerzenie dodatków o czternaste emerytury. Rząd Zjednoczonej Prawicy po raz pierwszy wprowadził emeryckie trzynastki w ubiegłym roku. To jednorazowe świadczenie z ZUS w wysokości minimalnej krajowej emerytury wypłacane wszystkim emerytom. Rząd gwarantuje, że w 2021 roku Emerytura plus będzie wypłacana seniorom na dotychczasowych zasadach. Jednak emeryci mają też otrzymać na jesieni czternastki.

ZOBACZ TAKŻE: Koronawirus w Polsce - Kryzys, niższe pensje i mniej pracy mimo wsparcia

Czternaste świadczenie emerytalne także ma wynosić tyle, co minimalna krajowa emerytura, jednak ta dodatkowa emerytura wypłacona będzie w pełni tylko seniorom, których podstawowe świadczenie nie przekroczy ok. 2,9 tys. złotych. Później będzie obowiązywała zasada „złotówka za złotówkę”. Dodatkowo ministerstwo przyznaje, że póki co mowa jest tylko o czternastkach dla emerytów w 2021 roku. Czy, jak trzynaste emerytury, zaczną być wypłacane co roku, nie wiadomo.

Express Biedrzyckiej - Adam Bielan

Przyszli emeryci mogą liczyć także na zapowiedź obniżenia wieku emerytalnego w Polsce. Chodzi o emerytury stażowe, których wprowadzenie zapowiedział prezydent Andrzej Duda (wspomniał, że warunkiem jest jego reelekcja w wyborach prezydenckich), podpisując porozumienie z „Solidarnością”. Emerytury stażowe mają być świadczeniem emerytalnym nabywanym w chwili: przepracowania 35 lat w wypadku kobiet i przepracowania 40 lat w wypadku mężczyzn. Oznacza to, że mężczyzna, pracujący od 18. życia na emeryturę mógłby przejść w wieku 58 lat, a kobieta w wieku 53 lat (więcej przeczytasz o projekcie TUTAJ). Dodatkowo rosnąć ma także liczba emerytów, którzy dostają już dziś od ZUS specjalną premię emerytalną w wysokości… grubo ponad 4 tys. złotych!

Na ostatniej prostej wyścigu o fotel prezydenta RP pojawiła się też kolejna obietnica zmian dla emerytów. Chodzi o emeryturę 400 plus, którą Andrzej Duda chce wypłacać strażakom (szczegóły znajdziesz TUTAJ).

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze