Uwaga! Gigantyczne kary z NFZ i ZUS! Sprawdź, czy musisz zapłacić

i

Autor: Getty images

Uwaga! Gigantyczne kary z NFZ i ZUS! Sprawdź, czy musisz zapłacić

2020-07-04 5:41

Darmowa opieka zdrowotna na koszt NFZ jest związana z naszymi podatkami i składkami, które odprowadzamy do ZUS. Jeżeli ZUS nie otrzyma naszych składek, dostęp do NFZ nie będzie możliwy, a ponowne zapisanie się na ubezpieczenie zdrowotne oznaczać będzie gigantyczne kary. Możemy ich nie płacić, ale w ten sposób ryzykujemy, że za wizytę u lekarza, a tym bardziej szpital czy SOR, NFZ wystawi nam potężny rachunek. Sprawdź, jaką karę trzeba zapłacić NFZ za brak składek ZUS i jak jej uniknąć!

Na NFZ w Polsce zapisujemy się do przychodni, szpitala, wykupujemy leki, przechodzimy zabiegi, operacje, korzystamy z popularnych zwolnień lekarskich L4 czy nawet jeździmy do sanatorium. Żeby jednak mieć dostęp do darmowej, publicznej służby zdrowia (a dokładniej systemu ochrony zdrowia), w tym NFZ, obowiązkowo musimy opłacać składki ZUS. Robi to zwykle nasz pracodawca, ale możemy też opłacać ZUS dobrowolnie czy też opłacić składki za rodzinę (mówiąc krótko – objąć najbliższych ubezpieczeniem). To ważne, bo wizyta w szpitalu może okazać się BARDZO KOSZTOWNA, nie mówiąc już o operacjach i zabiegach.

UWAGA! Nowa waloryzacja emerytur, nowy wiek emerytalny i dodatki dla emerytów! Co się zmieni? Od kiedy?

Co jednak zrobić, gdy przestaliśmy opłacać NFZ z jakiegoś powodu, a teraz ponownie chcemy się zapisać i rozliczać składki ZUS? W przypadku osób, które po przerwie zostają ponownie zatrudnione na umowę o pracę czy ubezpieczeni jako studenci nie ma mowy o karze z NFZ.

ZOBACZ KONIECZNIE: Ujawniamy prawdę o pensjach pielęgniarek i lekarzy w szpitalach i przychodniach

CZYTAJ TEŻ: Szukasz zawodu, który zapewni pracę po skończeniu studiów?

Sonda
Czy Jarosław Kaczyński, jako poseł zawodowy na Sejm RP powinien zrzec się emerytury ZUS?

NIE UWIERZYSZ! Kaczyński za dwa miesiące dostał wypłatę za rok! Wiemy, skąd wzięły się pieniądze!

Ta pojawia się w przypadku osób, które do ubezpieczenia chcą przystąpić samodzielnie, a ostatnie składki ZUS opłacały 3 i więcej miesięcy wcześniej. NFZ grzecznościowo nazywa to nie karą, a opłatą dodatkową. Ta zaś wynosi odpowiednio:

OPŁATA ZA PRZERWĘ W UBEZPIECZENIU ZDROWOTNYM I OPŁACANIU SKŁADEK ZUS

OKRES PRZERWY OPŁATA (w zaokrągleniu)
od 3 miesięcy do roku 800 zł
powyżej roku do 2 lat 2000 zł
powyżej 2 lat do 5 lat 4000 zł
powyżej 5 lat do 10 lat 6000 zł
powyżej 10 lat 8000 zł

Możemy także złożyć wniosek, by opłatę na rzecz NFZ rozłożyć na raty.

- W uzasadnionych przypadkach, na wniosek zainteresowanego, istnieje możliwość ubiegania się o zwolnienie lub rozłożenie na raty opłaty dodatkowej – wyjaśnia NFZ. - Dyrektor właściwego Oddziału Wojewódzkiego NFZ może wyrazić zgodę na odstąpienie od pobrania opłaty dodatkowej lub rozłożyć ją na raty miesięczne, jeżeli osoba znajduje się w trudnej sytuacji materialnej i życiowej – czytamy na stronie funduszu, gdzie znajduje się też wniosek o rozłożenie dodatkowej opłaty NFZ na raty.

Testy kandydatów do policji

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze