Uwaga! Gigantyczne kary z NFZ i ZUS! Sprawdź, czy musisz zapłacić

2020-07-04 5:41 WSB
Uwaga! Gigantyczne kary z NFZ i ZUS! Sprawdź, czy musisz zapłacić
Autor: Getty images

Darmowa opieka zdrowotna na koszt NFZ jest związana z naszymi podatkami i składkami, które odprowadzamy do ZUS. Jeżeli ZUS nie otrzyma naszych składek, dostęp do NFZ nie będzie możliwy, a ponowne zapisanie się na ubezpieczenie zdrowotne oznaczać będzie gigantyczne kary. Możemy ich nie płacić, ale w ten sposób ryzykujemy, że za wizytę u lekarza, a tym bardziej szpital czy SOR, NFZ wystawi nam potężny rachunek. Sprawdź, jaką karę trzeba zapłacić NFZ za brak składek ZUS i jak jej uniknąć!

Na NFZ w Polsce zapisujemy się do przychodni, szpitala, wykupujemy leki, przechodzimy zabiegi, operacje, korzystamy z popularnych zwolnień lekarskich L4 czy nawet jeździmy do sanatorium. Żeby jednak mieć dostęp do darmowej, publicznej służby zdrowia (a dokładniej systemu ochrony zdrowia), w tym NFZ, obowiązkowo musimy opłacać składki ZUS. Robi to zwykle nasz pracodawca, ale możemy też opłacać ZUS dobrowolnie czy też opłacić składki za rodzinę (mówiąc krótko – objąć najbliższych ubezpieczeniem). To ważne, bo wizyta w szpitalu może okazać się BARDZO KOSZTOWNA, nie mówiąc już o operacjach i zabiegach.

UWAGA! Nowa waloryzacja emerytur, nowy wiek emerytalny i dodatki dla emerytów! Co się zmieni? Od kiedy?

Co jednak zrobić, gdy przestaliśmy opłacać NFZ z jakiegoś powodu, a teraz ponownie chcemy się zapisać i rozliczać składki ZUS? W przypadku osób, które po przerwie zostają ponownie zatrudnione na umowę o pracę czy ubezpieczeni jako studenci nie ma mowy o karze z NFZ.

ZOBACZ KONIECZNIE: Ujawniamy prawdę o pensjach pielęgniarek i lekarzy w szpitalach i przychodniach

CZYTAJ TEŻ: Szukasz zawodu, który zapewni pracę po skończeniu studiów?

NIE UWIERZYSZ! Kaczyński za dwa miesiące dostał wypłatę za rok! Wiemy, skąd wzięły się pieniądze!

Ta pojawia się w przypadku osób, które do ubezpieczenia chcą przystąpić samodzielnie, a ostatnie składki ZUS opłacały 3 i więcej miesięcy wcześniej. NFZ grzecznościowo nazywa to nie karą, a opłatą dodatkową. Ta zaś wynosi odpowiednio:

OPŁATA ZA PRZERWĘ W UBEZPIECZENIU ZDROWOTNYM I OPŁACANIU SKŁADEK ZUS

OKRES PRZERWY OPŁATA (w zaokrągleniu)
od 3 miesięcy do roku 800 zł
powyżej roku do 2 lat 2000 zł
powyżej 2 lat do 5 lat 4000 zł
powyżej 5 lat do 10 lat 6000 zł
powyżej 10 lat 8000 zł

Możemy także złożyć wniosek, by opłatę na rzecz NFZ rozłożyć na raty.

- W uzasadnionych przypadkach, na wniosek zainteresowanego, istnieje możliwość ubiegania się o zwolnienie lub rozłożenie na raty opłaty dodatkowej – wyjaśnia NFZ. - Dyrektor właściwego Oddziału Wojewódzkiego NFZ może wyrazić zgodę na odstąpienie od pobrania opłaty dodatkowej lub rozłożyć ją na raty miesięczne, jeżeli osoba znajduje się w trudnej sytuacji materialnej i życiowej – czytamy na stronie funduszu, gdzie znajduje się też wniosek o rozłożenie dodatkowej opłaty NFZ na raty.

Testy kandydatów do policji

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Najnowsze