NFZ bez składek ZUS, darmowe leki i zabiegi dla każdego Polaka! Spór o służbę zdrowia

2020-07-01 5:48 WSB
Przychodnia
Autor: PIOTR KAMIONKA/REPORTER Przychodnia

NFZ bez składek ZUS, operacje dla każdego i darmowe leki, czyli w pełni publiczny system zdrowia dla Polaków niezależnie od tego, czy płacą podatki lub pracują? Taka powszechna służba zdrowia w Polsce, póki co, nie istnieje. By NFZ czy leki były w pełni darmowe, bez dodatkowych opłat ZUS, potrzebne są gigantyczne pieniądze, tysiące stron ustaw i uchwał oraz... chęci, a Polacy wcale nie są zgodni, co do publicznej opieki zdrowotnej dla każdego pacjenta.

Wizyty w przychodni czy szpitalu, zabiegi, operacje, czyli krótko NFZ jest w Polsce darmowy i stanowi część systemu ochrony zdrowia. Jednak to "darmowo" oznacza opłacanie składek ZUS przez pacjenta. Na bezpłatne leki z polskiej służby zdrowia liczyć zaś mogą emeryci, którzy skończyli 75 lat, jednak nie każdy lek senior może otrzymać za darmo - musi posiadać na nie receptę, a samo lekarstwo musi być wpisane na odpowiednią listę. Komu więc faktycznie przysługuje w pełni darmowa służba zdrowia, w postaci NFZ czy bezpłatnych leków?

PRZECZYTAJ KONIECZNIE: Emerytury minimalne w górę o 600 złotych! Świadczenia podwojone! Emerycie, sprawdź różnice!

Opieka zdrowotna w Polsce należy się tym, którzy opłacają wspomnianą składkę na ubezpieczenie zdrowotne ZUS (robią to sami lub opłaca to pracodawca, np. gdy pracownik pracuje na umowę o pracę), członkom ich rodzin zgłoszonym do ubezpieczenia, zarejestrowanym bezrobotnym i członkom ich rodzin, kobietom w ciąży (do 6 tygodni po porodzie), bezdomnym, osobom w trudnej sytuacji finansowej (muszą zgłosić się z prośbą o opiekę zdrowotną do władz samorządu terytorialnego w miejscu zamieszkania) oraz dzieciom (do 18. roku życia).

W innym przypadku wizyta w szpitalu lub przychodni, a nawet zabiegi i operacje są możliwe, jednak musimy za nie srogo zapłacić. Kilka godzin spędzonych na SOR może kosztować nas kilka tysięcy złotych. Dodatkowa hospitalizacja, przewiezienie do szpitala to kwoty sięgające dziesiątek tysięcy złotych. Podobnie jest w przypadku niektórych zabiegów czy operacji. Jeżeli nie mamy NFZ, szpital lub przychodnia wystawią nam pokaźny rachunek

Darmowe leki dla emerytów czyli lekarstwa dla seniorów 75+ to dostęp do bezpłatnych produktów medycznych dla wszystkich osób w Polsce, które ukończyły 75 lat. Bezpłatne leki są określone w wykazach publikowanych w obwieszczeniach Ministerstwa Zdrowia zawierających wykazy leków refundowanych. Przysługują one uprawnionym pacjentom wyłącznie we wskazaniach objętych refundacją.

ZOBACZ TAKŻE: Od 1 lipca wchodzi w życie nowa opłata. Kto zapłaci, a kto skorzysta z ulgi?

Jako "Super Express" zapytaliśmy ponad 20 tys. internautów czy uważają w Polsce opieka zdrowotna powinna być w pełni darmowa, nawet dla osób nie płacących podatków. Wizja bezpłatnego NFZ, leków i darmowych operacji dla wszystkich Polaków wydaje się kusząca, ale o dziwo, nie wszyscy jej są chcą. W pełni darmową służbę zdrowia poparło ponad 46 proc. osób. Prawie 49 proc. stwierdziło, że nie, system opieki zdrowotnej powinien być dostępny tylko dla tych, którzy pracują, opłacają podatki. 5 proc. naszych czytelników stwierdziło, że nie ma zdania odnośnie zmian w kwestii komu przysługuje opieka zdrowotna w Polsce.

Krzysztof Bosak ZDRADZIŁ jak zagłosuje w II turze. "Wybiorę mniejsze zło"

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Najnowsze