Nowa waloryzacja emerytur przyjęta! To wersja minimalna

2021-01-19 18:16

Zgodnie z przewidywaniami sejmowa komisja przyjęła dzisiaj projekt nowej waloryzacji rent i emerytur na wiosnę 2021 roku. Co jednak ciekawe, sam rząd zaznacza, że podwyżki mogą być jeszcze wyższe. Dziś przyjęto pewnego rodzaju minimum, ale w każdej chwili może się okazać, że emeryci i renciści dostaną więcej pieniędzy. Zobacz, jaką podwyżkę dostaniesz, a o ile może ona dodatkowo wzrosnąć.

Projekt waloryzacji rent i emerytur 2021 został przyjęty przez sejmową komisję polityki społecznej i rodziny. To świetna wiadomość dla seniorów! Oznacza to, że już marcu emeryci otrzymają podwyżkę świadczeń na zasadzie waloryzacji kwotowo-procentowej. Podstawowo projekt zakłada, że minimalne emerytury wzrosną do 1250 złotych, a następnie podwyżki emerytur będą procentowe - podstawowo 3,84 proc. Co jednak ciekawe rząd założył, że czynniki wpływające na ostateczną waloryzację (które poznamy w lutym) mogą ulec zmianie.

- Dzisiaj mamy 3,84 proc., wprowadziliśmy mechanizm przy kwocie 50 złotych, że jeżeli wskaźnik inflacji i wzrostu wynagrodzeń byłby nie wyższy jak 4,16 proc., to wtedy ta kwota 50 złotych pozostaje niezmieniona. Jeżeli by się okazało, że w tym okresie ten wskaźnik jest wyższy, to wtedy to świadczenie, zarówno najniższa emerytura, jak i wskaźnik waloryzacyjny, byłby podwyższony - tłumaczył podczas posiedzenia komisji wiceminister rodziny Stanisław Szwed.

ZOBACZ: ZUS wysyła emerytom po kilkanaście tysięcy. To nie pomyłka. Emerycie! Nie przegap przelewu

Jak dodał wiceszef resortu, z waloryzacji skorzysta prawie 10 mln osób. Rząd na podwyżki rent i emerytur w 2021 roku przeznaczy ok. 9,6 mld złotych, jednak w przypadku konieczności zwiększenia waloryzacji, minister Szwed obiecał, że znajdą się na to pieniądze.

SPRAWDŹ TAKŻE: Rydzyk znowu dostał pieniądze z rządu! Na co tym razem?

ZUS wysyła emerytom po kilkanaście tysięcy. To nie pomyłka. Emerycie! Nie przegap przelewu

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Najnowsze