Emerytury 2021

i

Autor: Shutterstock Emerytury 2021

Emerytury 2021: Nowy wiek emerytalny i czternastki ZAGROŻONE. Co czeka emerytów?

2020-10-02 6:01

Nowa waloryzacja rent i emerytur 2021 została potwierdzona przez rząd wraz z akceptacją budżetu państwa na przyszły rok. Oczywiście, podwyżki dla emerytów są wstępne, bo wszystko zależy od inflacji, realnego wzrostu wynagrodzeń oraz parlamentu, który budżet musi zaakceptować. Póki co jednak waloryzacja emerytur ma być wyższa, niż w 2020 roku. Co jednak z pozostałymi świadczeniami emerytalnymi, które dotychczas wypłacało państwo oraz tymi, które rząd oraz prezydent Andrzej Duda obiecali emerytom w 2021 roku? Sprawdzamy, na co mogą liczyć seniorzy.

Przyszłoroczna waloryzacja emerytur, zgodnie z założeniami rządu Mateusza Morawieckiego, ma być na poziomie 3,84 proc. Tym samym emeryci otrzymujący świadczenie na poziomie 2 tys. zł dostaną 2076,80 zł, osoby pobierające emeryturę rzędu 3 tys. zł otrzymają świadczenie wyższe już o 115,20 zł (więcej o waloryzacja 2021 przeczytasz TUTAJ). Rząd przyjmując budżet na 2021 roku zaznaczył, że na wzrost emerytur przeznaczy ok. 9,6 mld zł, czyli o niemal 1 mld więcej niż w 2020 roku.

NOWE EMERYTURY

Wraz z podpisem prezydenta Andrzeja Dudy w Polsce zaczęły obowiązywać nowe świadczenia czyli emerytury i renty dla represjonowanych PRL. Otrzymają ją ci emeryci i renciści, którzy posiadają status działacza opozycji antykomunistycznej lub status osoby represjonowanej z powodów politycznych. Nowe emerytury będą działały na zasadzie wyrównania - do 2400 złotych brutto. Oznacza to, że jeżeli obecna emerytura osoby represjonowanej w PRL wynosi 1500 złotych brutto, dostanie świadczenie wyrównawcze w postaci 900 złotych brutto, tak by w całości emerytura wynosiła wspomniane 2400 złotych brutto.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE: Pacjenci nie mogą dostać się do lekarza. Czy stać nas na opiekę farmaceutyczną?

DODATKOWE ŚWIADCZENIA

W przyszłym roku nie zabraknie też trzynastek dla emerytów czyli świadczeń z programu Emerytura plus, wypłacanych jednorazowo dla wszystkich seniorów. Takie świadczenie, podobnie jak w tym i 2019 roku będzie się równało jednej minimalnej emeryturze krajowe po waloryzacji 2021. Wciąż także będzie funkcjonował program Mama 4 plus (emerytury matczyne) oraz wsparcie 500 plus dla niesamodzielnych, w tym emerytów.

ZOBACZ TAKŻE: Wypoczynek w PRL. Pamiętasz te wolne dni?

Sonda
Czy uważasz, że 500 plus, w związku z deficytem budżetu państwa przewidzianym na 2021 rok, powinno zostać wstrzymane?

BEZ EMERYTUR STAŻOWYCH I CZTERNASTEK

Emerytury stażowe i czternastki dla emerytów "utknęły". Te pierwsze to obietnica prezydenta Andrzeja Dudy, które miałyby należeć się tym Polakom, którzy przez całe dorosłe życie pracowali i odkładali składki na ZUS. Wprost można powiedzieć, że to rodzaj obniżenia wieku emerytalnego - za staż 35 lat pracy w przypadku kobiet, a 40-letni w przypadku mężczyzn będzie przysługiwała normalna emerytura, niezależna od ustawowego wieku emerytalnego. Póki co to tylko założenie, bowiem o projekcie w Radzie Ministrów czy Sejmie cisza.

Podobna sytuacja jest z czternastymi emeryturami. Rząd co chwila powtarza, że na pewno będą. Jednorazowo na jesieni 2021 do swojej emerytury seniorzy otrzymujący świadczenia poniżej 2400 złotych brutto otrzymają wyrównania. Oznacza to, że każdy emeryt, który ma niższą emeryturę, na jesieni otrzyma jedną dodatkową wypłatę, która wyrówna jeden raz jego świadczenie, by w całości wyniosło 2400 złotych brutto. Tak wyglądają założenia, ale odpowiednie przepisy nie zostały jeszcze ustalone w Sejmie.

Tańczące z promocjami 1 X
Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze