Nowe zasady przyznawania zasiłku opiekuńczego. Kto dostanie pieniądze z ZUS

2021-11-30 12:25
Twoja rodzina jest na kwarantannie lub w izolacji? Przysługuje ci zasiłek chorobowy
Autor: Getty images

Zasiłek opiekuńczy na dziecko to ratunek dla rodziców, których dzieci zostały wysłane na kwarantannę lub przebywają w izolacji w związku z pandemią koronawirusa. Co jednak w wtedy, gdy cała klasa lub grupa przedszkolna została wysłana na kwarantannę? Czy aby otrzymać zasiłek opiekuńczy z ZUS cała szkoła musi zostać zamknięta? To tych pytań odniósł się rzecznik ZUS i przedstawił nowe wytyczne. Wyjaśniamy którym z rodziców i w jakich sytuacjach przysługuje zasiłek opiekuńczy.

Polska jest w szczycie czwartej fali koronawirusa, a liczba osób przebywających na kwarantannie rośnie lawinowo z dnia na dzień. Coraz częściej objęte kwarantanną są całe klasy uczniów szkół podstawowych i grup przedszkolnych. Czy w takiej sytuacji rodzić może skorzystać z zasiłku opiekuńczego? Na to pytanie, które często zadają sobie rodzice dzieci przebywających na kwarantannie, odpowiedział rzecznik ZUS. - W związku ze zmieniającą się sytuacją epidemiczną za zamknięcie placówki należy uważać również zamknięcie np. klasy lub grupy przedszkolnej. Oznacza to, że nie musi dojść do zamknięcia całej szkoły, przedszkola czy żłobka, aby rodzicowi przysługiwał zasiłek opiekuńczy" – przekazał PAP rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

Czytaj też: Rząd szykuje się do walki z Omikronem. Będą poduszki finansowe

Co więcej, rzecznik ZUS zapewnił, że jeżeli w związku z wykryciem koronawirusa u ucznia zostaną zawieszone zajęcia tylko w klasie, do której uczęszcza ten uczeń, zasiłek opiekuńczy będzie przysługiwał nie tylko rodzicom dzieci, które zostały objęte kwarantanną związaną ze stycznością z osobą zakażoną, ale także rodzicom uczniów zamkniętej klasy, którzy takiej styczności nie mieli, gdyż w tym okresie nie przebywali w szkole np. z powodu przeziębienia, czy wyjazdu. Taka interpretacja przepisów wynika z wytycznych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej i jest zgodna z kształtującą się w tym zakresie linią orzeczniczą sądów.

KARPACZ 2021: Anna Rulkiewicz

Dla kogo zasiłek opiekuńczy

Przypominamy, że zasiłek opiekuńczy przysługuje matce lub ojcu dziecka, a wypłacany jest temu z rodziców, który wystąpi o jego wypłatę. Zasiłek wypłacany jest w wysokości 80 proc. wynagrodzenia. Można o niego wystąpić wtedy, gdy nie ma innych członków rodziny, mogących dziecku zapewnić opiekę.

WAŻNE! ZUS zawiesza wypłaty emerytur. Seniorzy stracą pieniądze!

W ciągu roku zasiłek przysługuje nie dłużej niż przez 60 dni, jeżeli rodzic opiekuje się zdrowym dzieckiem do lat 8 lub chorym dzieckiem do 14 lat, w tym także dzieckiem niepełnosprawnym w tym wieku. Na dziecko powyżej 14 lat lub innego chorego członka rodziny zasiłek przysługuje tylko przez 14 dni. Na dziecko niepełnosprawne, które ukończyło 14 lat, ale nie ukończyło 18 lat, zasiłek przysługuje przez 30 dni.

Zasiłek na czasy koronawirusa

W marcu 2020 r., w związku z epidemią COVID-19, rząd umożliwił korzystanie z dodatkowego zasiłku opiekuńczego rodzicom, którzy musieli zaopiekować się dzieckiem, gdy zajęcia w szkołach, przedszkolach i żłobkach były zawieszone. Początkowo dodatkowy zasiłek był przyznany na 14 dni, jednak rząd sukcesywnie przedłużał czas jego obowiązywania. Ostatnio przysługiwał on do 25 czerwca. Na razie rząd nie zdecydował o jego wznowieniu.

Sonda
Planujesz zaszczepić dziecko?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze