Piwo

i

Autor: Hans Braxmeier / CC0 / pixabay.com

Nowy podatek: Piwo i herbata drastycznie podrożeją. Sprawdź nowe ceny

2021-04-06 13:01

Nowy podatek, który ma wejść w życie w drugiej połowie bieżącego roku, to tak zwana opłata produktowa, bądź inaczej opłata ekologiczna. Rząd PiS planuje wprowadzenie kolejnej opłaty, co może spowodować nagły wzrost cen niektórych produktów. Chodzi głównie o takie dobra jak herbata, kawa, a także piwo. Jak ma wyglądać nowy podatek i jakie będą konsekwencje jego wprowadzenia?

Nowy projekt ustawy pojawił się w na stronie Rządowego Centrum Legislacji tuż przed świętami wielkanocnymi. Ustawa ma wprowadzić nowe obowiązki dla przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami, a także opłatę produktową. Przygotowaniem zmian legislacyjnych zajmowało się Ministerstwo Klimatu i Środowiska.  

Czytaj też: Promujesz twórczość Krzysztofa Krawczyka? Ministerstwo da ci pieniądze

Opłata produktowa to swego rodzaju ekologiczna opłata, według projektu Resortu Klimatu i Środowiska maksymalna jej wysokość ma wynieść 1 zł. Zaprezentowany na początku kwietnia projekt jest wdrożeniem dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej. W czerwcu 2019 roku UE przyjęła rezolucję o zmniejszeniu wpływu niektórych produktów wytwarzanych z tworzyw sztucznych na środowisko naturalne. Według doniesień portalu Gazeta.pl rządowi chodzi głównie o jednorazowe sztućce i naczynia, a także patyczki do czyszczenia uszu

Rząd PiS planuje wprowadzić nowy podatek, to tzw. opłata produktowa

Opłata produktowa ma spowodować nagły wzrost cen tych produktów, co według założeń specjalistów ma doprowadzić do zmniejszenia ilości kupowanych plastikowych produktów. W następstwie taki ruch ma ograniczyć ilość plastiku jaki pojawia się na rynku. W największym stopniu będzie to dotyczyło konsumentów kupujących gorące napoje typu herbata, czy kawa, a także piwo w jednorazowych kubeczkach. W tych przypadkach do ceny produktu będzie musiała zostać naliczona opłata produktowa.  

Zobacz również: Orlen zmieni się w pocztę. Na stacji odbierzesz paczkę

- Opłata ma na celu zniechęcenie konsumentów do nabywania opakowań jednorazowego użytku z tworzywa sztucznego na rzecz produktów z alternatywnych materiałów lub produktów wielokrotnego użytku - można przeczytać w projekcie ustawy. 

Oczywiście zapewnienie konsumentom alternatywnych rozwiązań w postaci opakowań wielokrotnego użytku, żeby nie musieli zostać obarczeni dodatkową opłatą produktową, będzie leżało po stroni przedsiębiorców. Ministerstwo Klimatu i Środowiska szacuje, że wpływy do budżetu w związku z wprowadzeniem nowej opłaty mogą sięgnąć nawet 21 milionów zł. Całość pozyskanych w ten sposób środków ma zostać przeznaczona na odpowiednie gospodarowanie plastikowymi odpadami.

Express Biedrzyckiej - Paweł Kukiz: Rzucę mandatem jeśli nie spełnią moich postulatów
Sonda
Czy rząd powinien wprowadzić opłatę produktową?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Najnowsze