Podniesienie wieku emerytalnego lub niższe emerytury. Co myślą o tym Polacy? [SONDA]

2020-09-16 10:16 WSB
Emerytury 2021
Autor: Shutterstock Emerytury 2021

Wiek emerytalny do zmiany. To, zdaniem ekspertów, jedyne rozwiązanie dla przyszłych emerytów. W innym przypadku musimy się liczyć z głodowymi emeryturami. PiS jednak w sprawie następnych pokoleń emerytów milczy, choć trzeba działać już teraz. Postanowiliśmy spytać Polaków, co sądzą o zmianie wieku emerytalnego - czy wolą wcześniej przejść na emeryturę, ale otrzymywać niższe świadczenia, czy też pracować kilka lat dłużej, ale dostać godną emeryturę. Zdania były podzielone.

Emeryci mogą dzisiaj liczyć na wsparcie państwa w postaci gwarantowanej, kwotowej waloryzacji emerytur, trzynastek dla seniorów, a w przyszłym roku rząd zamierza wprowadzić także czternaste emerytury. Do tego dochodzą darmowe leki dla emerytów czy wsparcie 500 plus dla emerytów niesamodzielnych. Wypłaty świadczeń emerytalnych wciąż jednak pozostawiają wiele do życzenia. 1200 złotych brutto minimalnej emerytury to jedynie kropla w morzu potrzeb. Wielu emerytów nie ma za co żyć, a już wkrótce może być jeszcze gorzej.

UWAGA! Podniesienie wieku emerytalnego, obniżenie emerytur i wyższe podatki! To już pewne

Jak wynika z raportu Instytutu Emerytalnego „Przyszłość Emerytalna” w 2060 roku, przechodząc na emeryturę w wieku 60 lat, otrzymamy emerytury w wysokości ponad 3 tys. złotych, podczas gdy płaca minimalna wynosić będzie niemal 6 tys. złotych. Gdybyśmy dziś otrzymywali takie emerytury, byłyby to grosze. Ile dokładnie? Przeczytasz o tym tutaj. Lekarstwo na taki stan rzeczy znalazło chociażby Forum Obywatelskiego Rozwoju. Ich zdaniem, by emerytury były wyższe, musimy zrobić trzy rzeczy. TUTAJ przeczytasz szczegóły.

ZOBACZ TAKŻE: Pani domu z PRL. Pamiętasz tamte czasy? ZOBACZ!

"Super Express" i "Super Biznes" zapytał Polaków, jakie emerytury wolą. Czy wyższe, ale za to z wizją dłuższej pracy, czy też niższe, ale dzięki temu zostając emerytami wcześniej? Połowa z ponad 16 tys. głosujących zdecydowała, że woli aktualny wiek emerytalny (60 lat dla kobiet, 65 lat dla mężczyzn), a przez to i niższe emerytury. 41 proc. osób uznało, że woli pracować do 70. roku życia, ale w zamian otrzymać wyższą emeryturę. 9 proc. z głosujących nie miało zdania w kwestii zmian w wieku emerytalnym.

Super Biznes - wywiad
Najnowsze