DEWALORYZACJA emerytur? Będą NIŻSZE wypłaty emerytury! Tyle dostaniesz

2020-09-14 5:49 WSB, HSB
Tyle wyniosą emerytury
Autor: Shutterstock

Emerytura po 70-tce lub stary wiek emerytalny i głodowe świadczenie emerytalne. To już niedługo czeka Polaków. O ile inne kraje Unii Europejskiej już teraz wprowadzają zmiany w wieku emerytalnym, coraz później pozwalając swoim obywatelom przechodzić na emeryturę, to w Polsce rząd nawet o tym nie myśli. Zobacz, na jaką emeryturę możesz liczyć w przyszłości. TO PRZERAŻA.

Waloryzacja emerytur, trzynastki dla emerytów, a w przyszłym roku także obiecane czternastki to rzeczywistość seniorów w Polsce. Mimo rządowego wsparcia i gwarantowanej, kwotowej waloryzacji dla najbiedniejszych emerytów, wciąż emerytury milionów Polaków są zbyt niskie, by godnie żyć. Niestety, przyszłość zapowiada się jeszcze gorzej.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE: Podniesienie wieku emerytalnego, obniżenie emerytur i wyższe podatki! To już pewne

Jak stwierdził w rozmowie z „Super Expressem” dr Antoni Kolek z Instytutu Emerytalnego, jeżeli nie zmienimy wieku emerytalnego na 70. rok życia, przyszli emeryci będą mogli liczyć na świadczenia w wysokości zaledwie 1/5 swojej ostatniej pensji. Ile wyniesie taka emerytura? Gdyby dziś taka sytuacja miała miejsce, osoby zarabiające średnią krajową (ok. 5 tys. złotych) mogłyby liczyć na emeryturę w wysokości zaledwie 1 tys. złotych, czyli mniej, niż obecnie wynosi najniższa emerytura! Jeszcze gorzej wyglądałoby to w przypadku osób, które otrzymują minimalną pensję krajową. Ci otrzymaliby emeryturę w wysokości… 520 złotych!

ZOBACZ TAKŻE: Praca przy zwłokach. Ile zarabia grabarz, czyściciel zwłok i tanatokosmetolog?

Super Biznes - wywiad Daniel Obajtek

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Czy to oznacza, że emerytury będą DEWALORYZOWANE? Nie. Na szczęście nasze średnie wynagrodzenie rośnie, więc tym samym i emerytury będą wyższe, choć wraz z rosnącymi cenami nie pozwolą one na godne życie. Jak przekonuje Instytut Emerytalny w swoim raporcie „Przyszłość Emerytalna” w 2060 roku, przechodząc na emeryturę w wieku 60 lat, otrzymamy emerytury w wysokości ponad 3 tys. złotych, podczas gdy płaca minimalna wynosić będzie niemal 6 tys. złotych. Jedynym ratunkiem będzie właśnie praca do 70-go roku życia. Już dziś emeryci, którzy pracują dłużej, otrzymują wyższe świadczenia. Przykładem jest emerytura Jarosława Kaczyńskiego, który zaczął ją pobierać nie w wieku 65, ale 67 lat. Jeszcze lepiej ma najbogatszy emeryt w Polsce, który na emeryturę przeszedł w wieku… 81 lat. Ile pieniędzy otrzymuje co miesiąc? Przeczytaj o tym TUTAJ.

Przepis na to, jak walczyć z problemem głodowych emerytur został też przeanalizowany przez ekspertów z Forum Obywatelskiego Rozwoju. Zobacz, jakie TRZY SPOSOBY na emerytury znaleźli specjaliści.

Najnowsze