Handel w niedzielę. Szczegóły projektu „Solidarności”

i

Autor: Shutterstock

FOR o zakazie handlu: to prawdziwy #BubelRoku!

2018-01-18 15:32

Forum Obywatelskiego Rozwoju uważa, że ustawa wprowadzająca od 1 marca 2018 r. ograniczenie handlu w niedziele to bubel prawny. Organizacja zamierza to udowodnić, publikując przez najbliższe 44 dni na Twitterze zawarte w niej nieścisłości. Jako pierwsza pod lupą FOR-u znalazła się definicja handlu.

Od dziś do 1 marca, czyli wejścia w życie ustawy o #ZakazHandlu, będziemy pokazywać – przepis po przepisie – że ten akt to prawdziwy #BubelRoku! Zaczynamy od definicji >>handlu<<. O co chodziło posłom, gdy przyjmowali te przepisy...?!" – czytamy w tweecie FOR-u.

Sprawdź także: W które niedziele 2018 sklepy będą zamknięte? [ZAKAZ HANDLU W NIEDZIELE, KIEDY, LISTA]

W poście zamieszczona została także grafika, na której przywołano pojęcie handlu, znajdujące się w ustawie. Według niego przez handel należy rozumieć „proces sprzedaży polegający na wymianie towaru lub wyrobu na środki pieniężne".

Czytaj też: Zakaz handlu w niedzielę. Sklepy powstaną przy stacjach benzynowych?

Forum dostrzega w tej definicji trzy nieścisłości. „Czym różni się >>proces sprzedaży<< od sprzedaży? Czy jednorazowa sprzedaż jest już >>procesem sprzedaży<<!--? Czy można dokonać zapłaty np. w bonach?" – pyta na grafice fundacja.

Przypomnijmy, że jeśli ustawa wejdzie w życie, niepełny zakaz handlu w niedziele zacznie obowiązywać od 1 marca 2018 r. W tym roku tylko dwie niedziele w miesiącu będą handlowe, w 2019 r. zakaz handlu będzie obowiązywał przez prawie wszystkie niedziele oprócz jednej w miesiącu, a w 2020 r. zostanie wprowadzony całkowity zakaz handlu w niedziele. Przewidziano jednak pewne wyjątki: handel ma być dozwolony w dwie niedziele bezpośrednio poprzedzające Boże Narodzenie, w niedzielę bezpośrednio poprzedzającą Wielkanoc oraz w ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia.

Zobacz również: Zakaz handlu w niedzielę to mniej pracy i niższa pensja?

 

Źródło: Twitter, Superbiz.pl

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze