Stacja paliw

i

Autor: Pixabay Stacja paliw

Obniżka cen paliw tylko chwilowa? Niepokojące doniesienia

2022-02-01 7:20

Dzisiaj drastycznie spadły ceny paliw o czym poinformowali Mateusz Morawiecki i Daniel Obajtek na porannej konferencji prasowej. Obniżka wynika z czasowego zmniejszenia podatku VAT na paliwa w ramach tarczy antyinflacyjnej 2.0. Jak jednak wskazuje "Dziennik Gazeta Prawna", lada chwila ceny mogą wrócić do normy.

Ceny paliw spadły po obniżce VAT, ale radość nie potrwa zbyt długo

Ceny spadają dzięki obniżeniu VAT, ale za sprawą drożejącej ropy kierowcy powinni się przygotować na podwyżki na stacjach w kolejnych miesiącach - pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna". "DGP powołując się na analityków BM Reflex zaznacza, że "dzisiejsza obniżka VAT z 23 na 8 proc. spowoduje spadek cen benzyny i oleju napędowego do poziomu 5,20–5,40 zł za litr".

ZOBACZ Wielka obniżka cen paliw. Ważna konferencja premiera Morawieckiego i prezesa Obajtka

Karpacz 2021: Daniel Obajtek

"Najwięksi sprzedawcy paliw zapowiadają, że zmienią cenniki tak szybko, jak to możliwe. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zapowiedział w ubiegłym tygodniu, że przyjrzy się, czy ceny faktycznie spadły. Poinformował też, że w przypadku przedświątecznej obniżki akcyzy ceny zmniejszyły się o ok. 20 gr na litrze" - czytamy we wtorkowym "DGP".

Ceny ropy odbiją się na cenach paliw

Jak dodaje gazeta, mimo grudniowych spadków w styczniu, ceny paliw znów w wielu miejscach zaczęły zbliżać się nawet do 6 zł za litr. "Eksperci podkreślają jednak, że wzrost to nie wynik przezornego działania koncernów paliwowych, które w ten sposób chciały mieć dobrą pozycję wyjściową do kolejnej obniżki".

Sonda
Czy obniżone podatki na paliwa powinny zostać na stałe?

"Podwyżki w styczniu to efekt bardzo szybko drożejącej ceny ropy na światowych rynkach. Przez to ceny hurtowe dynamicznie rosły w ostatnich tygodniach. Marże sprzedawców wciąż są minimalne, a nawet całkowita ich likwidacja nie spowodowałaby spadku cen poniżej 5 zł – mówi cytowany przez "DGP" analityk rynku paliw w BM Reflex Rafał Zywert. Jak dodaje jednak, gdyby nie interwencja rządu, benzyna Pb95 i diesel w lutym mogłyby kosztować nawet 6,20 zł za litr.(PAP)

Nasi Partnerzy polecają
Najnowsze