Yoga

i

Autor: jeviniya/PD/pixabay.com Yoga

Rynek pracy

Oby do weekendu! "Po robocie", czyli jak Polacy odpoczywają po pracy

2022-11-06 4:51

Raport Instytutu Gallupa pt. Employee Burnout: Causes and Cures wskazuje na to, że zdecydowana większość pracowników doświadcza wypalenia zawodowego. Dlatego jeszcze ważniejsze, niż wcześniej, jest dbanie o balans między życiem zawodowym i osobistym oraz własny dobrostan. Jak Polacy pomagają sobie odpocząć „po robocie”? Postanowiło sprawdzić to Pracuj.pl w badaniu „Praca w czasach zmian”, przeprowadzonym na reprezentatywnej grupie 2110 Polaków.

Nie wszystkie firmy dbają o pracowników

Ponad 1/3 Polaków regularnie odczuwa przeładowanie codziennymi obowiązkami zawodowymi - wynika z najnowszych badań Pracuj.pl. Co robimy, by odpocząć “po robocie”?  Przedsiębiorstwa od wielu lat wprowadzają pewne udogodnienia w miejscach pracy, takie jak pokoje relaksacyjne, w których można pograć m.in. w piłkarzyki, w ping-ponga, na konsoli czy nawet skorzystać z krzesła do masażu. Pomimo tych udogodnień jedynie 35 proc. pracowników badanych przez Pracuj.pl uważa, że ich pracodawca dba o ich równowagę pomiędzy życiem osobistym a pracą. Dodatkowo tylko 25 proc. Polaków twierdzi, że ich pracodawca dba o to, aby się nie przepracowywali.

Jednak czy “work-life balance” nadal funkcjonuje? Potrzeby pracowników ewoluują

Według opinii specjalistów aktualnie następuje coraz większy nacisk na tzw. “work-life integration”, czyli życia zawodowego, które jest dobrze zintegrowane z prywatnym. Szczególnie pracownicy młodszych pokoleń są najbardziej zainteresowani znalezieniem ścieżki kariery, która będzie wspierać ich styl życia, co w tym kontekście oznacza realizowanie ich zainteresowań i preferencji poza pracą. Szukają oni ścieżek rozwoju, które będą integralną częścią ich życia.

Czerpanie satysfakcji z pracy to przywilej?

Jak wykazały badania Pracuj.pl, 63 proc. Polaków lubi swoją obecną pracę. Jednocześnie jednak niepokojące są dane dotyczące młodszych pokoleń pracowników, wśród których sympatia wobec obecnego miejsca zatrudnienia jest wyrażana rzadziej. Jedynie 56 proc. osób w wieku 18-24 lat oraz 59 proc. w wieku 25-34 lat czerpie satysfakcję z wykonywania swoich zawodowych zadań w obecnej pracy.

Przemęczeni i sfrustrowani 

Dlaczego 4 na 10 przedstawicieli młodszych pokoleń, odczuwa niechęć wobec pracy? Często deklarowaną przyczyną jest zmęczenie bieżącymi zadaniami. Odczuwa je często lub bardzo często 36% Polaków badanych przez Pracuj.pl. Szczególnie często wykazują się tym kobiety (41 proc.). Warto dodać, że ponad 1/3 pracowników (34 proc.) ma regularnie poczucie przeładowania codziennymi obowiązkami.

Nie może więc dziwić, że  38 proc.   mężczyzn  i co druga kobieta (51 proc.) często lub bardzo często wyczekują niecierpliwie zakończenia dnia pracy. Z naszych badań wyraźnie wynika, że obowiązki w pracy zauważalnie bardziej negatywnie wpływają na kobiety, a także na przedstawicieli młodszych pokoleń.Trudno się więc dziwić, że 1/3 Polaków często odczuwa mocno chęć odcięcia się od tematów zawodowych.

Najczęściej dotyczy to najmłodszych pracowników (43%), a najrzadziej pracowników najstarszych, czyli po 55. roku życia (24 proc.). Jak zauważa Jolanta Lewandowska-Bitkowska, HR Business Partner w Grupie Pracuj, wszystkie powyższe tendencje dostrzec można w codziennej praktyce kontaktów z pracownikami. 

-Na rynek pracy wchodzą także pokolenia o innej wrażliwości od starszych pracowników. Wszystkie te tendencje przekładają się na dodatkowe wyzwania i trudne uczucia wobec pracy wielu Polaków, dostrzegalne w naszym badaniu. Pracując z nowymi kadrami, ale także doświadczonymi ekspertami często podkreślamy, że dziś jak nigdy ważne jest rozwijanie w sobie zdolności zachowania odpowiedniej proporcji między pracą, a czasem po pracy. W czasach, w których łatwo o przebodźcowanie zdolność regeneracji i odpoczynku jest niezbędna, by pracować dobrze i mądrze - komentuje Jolanta Lewandowska-Bitkowska. 

Odpoczynek po pracy Polaków. Co najczęściej robimy?

Jednym z kluczowych elementów zachowania równowagi umysłowej oraz fizycznej jest odpoczynek. Co robią Polacy, by odpocząć “po robocie”? Najczęściej po zakończeniu pracy nabierają sił podczas oglądania seriali lub dobrych filmów (69 proc.). Kontakt z kulturą i rozrywką odzwierciedla także słuchanie muzyki. Sześciu na dziesięciu Polaków relaksuje się właśnie w taki sposób. Z kolei 2/3 z nas preferuje czytanie książek. 

Po godzinach pracy kobiety najchętniej relaksują się w domowym zaciszu. Najczęstszą formą wypoczynku jest obejrzenie filmu lub serialu (74%). ⅔ Polek równie dobrze relaksuje się czytając książkę czy spędzając czas z rodziną i dziećmi. Ciekawym zjawiskiem jest to, że taki sam odsetek (64%) Polek odpoczywa w gronie znajomych, jak i korzystając z mediów społecznościowych. Panie sięgają po tzw. social media znacznie częściej od panów.

A jak wygląda to w przypadku różnych pokoleń? Osoby w wieku 18-24 lat najczęściej relaksują się podczas oglądania filmów (68%). Jeszcze częściej w ten sposób odpoczywają osoby w wieku 25-34 lat. Natomiast między 35. a 44. rokiem życia Polaków następuje przełom. Osoby w tym wieku najczęściej relaksują się podczas spędzania czasu z rodziną i dziećmi.

Źródło:Pracuj.pl

Pieniądze to nie wszystko. Marcin Ociepa
Sonda
Czy powinno być więcej dni wolnych od pracy?
Najnowsze